GeriSağlık Kesimine dikkat edilmeyen “kurban” zehirliyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kesimine dikkat edilmeyen “kurban” zehirliyor!

Kesimine dikkat edilmeyen “kurban” zehirliyor!

Kurban kesiminde bunlara dikkat edin…

Kurban kesiminde işkembe ve bağırsak içeriğiyle temas eden etlerin, mikroorganizmalarla bulaşması neticesinde kısa sürede bozulmaya, hatta zehirlenmeye neden olabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, yaptığı açıklamada, satın alınan kurbanlığın uygun şartlar altında kesilmesi gerektiğini söyledi.

Bu durumun hem dini hem de hayvan refahı ve halk sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Gürbüz, hayvan hareketlerinin oldukça yoğun olduğu bu dönemde enfeksiyonların yayılmasının önlenmesine işaret etti.

Kurban Bayramı'ndaki kesimlerin sonucunda tonlarca et ve yan ürünler elde edileceğini hatırlatan Gürbüz, "Kesim esnasında keskin bıçak kullanılmamalı. Aksi taktirde istenilmeyen sonuçlarla karşılaşılır. Deri yüzümüne önem verilmeli. Deri zedelenmeden çıkarılmalı ve ete bulaştırılmamalıdır" dedi.

İç organlar çıkarılırken dikkat!

İç organlar çıkarılırken dikkatli olunması gerektiğini anlatan Gürbüz, şunları kaydetti: "Kurbanın özellikle işkembe ve bağırsakları dikkatli çıkarılmalıdır. Etler, işkembe ve bağırsak içeriğiyle bulaştırılmamalı, aksi taktirde mikroorganizmalarla bulaşması neticesinde kısa sürede bozulma, hatta zehirlenmeye neden olabilir. İşkembe ve bağırsak atıklarıyla çevre kirletilmemeli, ekonomiye kazandırılması sağlanmalıdır. İç organlarda apse, tümör gibi değişimler gözlemlenirse, en yakın ilgili kuruma haber verilmelidir. Yetkili veteriner hekimin kararı sonrasının da etler değerlendirilmeli. Normal görünümlü olmayan iç organlar kedi ve köpeklere verilmemeli, özellikle bu şekilde paraziter hastalıkların yayılmasına katkı sağlanmamış olunur."

Kaliteli ve lezzetli et için soğukta bekletin

Derisi yüzülmüş ve iç organları çıkarılmış etlerin soğuk, havadar ve güneş almayan yerde bir süre dinlendirilmesi gerektiğini aktaran Gürbüz, kasın ete dönüşümü için söz konusu bekletmenin son derece önemli olduğunu bildirdi.

"Sıcak etin parçalanması oldukça zor ve zahmetlidir" diyen Gürbüz, şöyle devam etti: "Soğutulmuş eti parçalamak kolaydır. Kaliteli, üstün nitelikli ve lezzetli et bu şekilde elde edilir. Eve getirilen et soğukta bir süre bekletilmelidir. Et taşıma için plastik malzeme kullanılmamalıdır. Kalp, dalak böbrek ve karaciğer gibi organları ayırılmalı, etle aynı yerde bulundurulmamalıdır. Etler kalitelerine göre sınıflandırılmalı, etin hangi bölgelerinin nasıl değerlendirileceği öğrenilmelidir. Etlerin elde edilmesindeki hijyenik şartların etin muhafaza süresini etkilediği unutulmamalıdır. Kurban etleri tek porsiyonlar halinde ayırılmalı, uygun ambalajlama materyallerle ambalajlanmalıdır. Derin dondurucuda 4-6 ay süreyle etler muhafaza edilebilir. Kıyma, en dayanıksız et ürünüdür. Bu nedenle buzdolabında ancak 2-3 gün muhafaza edilebilir. Diğer etlerin buzdolabında muhafazası ise kesim şartlarına bağlı olarak 5-7 gün kadardır. Etleri kıyma olarak hazırlatırken sokaklarda kıyma çekimi yapan yerlerde yaptırılmamalıdır."

A.A

False