GeriÇocuk Sağlığı Kepçe Kulak Kolaylıkla Tedavi Ediliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kepçe Kulak Kolaylıkla Tedavi Ediliyor

Kepçe Kulak Kolaylıkla Tedavi Ediliyor

Çocuğunuzun özellikle ergenlik döneminde kafasına takacağı kepçe kulaklarından onu kurtarmanız mümkün.

Kepçe kulak ameliyatı; kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. 5 yaş itibariyle kulaklar hemen hemen tam olarak gelişmiş kabul edilir ve operasyon ne kadar erken yapılırsa kişinin dış çevrede karşılaşacağı sosyal problemler de o kadar az olacaktır.

Çocukluk döneminde aileler bu durumu önemsemez veya farkına varmazlar. 5 yaş ile 20 yaş arasında ameliyat açısından ve riskler açısından hiçbir fark yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor ve Ne Kadar Sürüyor?

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi altında klinik ortamında rahatlıkla yapılabilen bir ameliyattır. Ama bazen doktorunuz müdahalenin hastanede yapılmasını ve genel anestezi altında yapılmasını önerebilir, böyle bir durumda da hastanede bir gece geçirmeniz gerekebilir. Kepçe kulak ameliyatı genellikle bir buçuk-iki saat sürer. Erişkinler ve çocuklar ameliyattan sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler.

İyileşme Süreci Ne Kadar?

Ameliyat sonunda hastanızın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayetler ağrı kesici ilaçlarla yatıştırılacaktır. Sargı 2 gün sonra açılacak ve aynı sıkılıkta yeni bir sargı daha yapılacaktır. Dördüncü günde ki pansumanınızda ikinci sargı açılacak ve tarafımızdan size ilk bir hafta 24 saat, sonraki 3 hafta özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı verilecektir. Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı dört yedi gün içinde dönebilirler. Çocuklar yedinci günden sonra okula gidebilirler, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir. Çocuğunuzun öğretmeninden bu konuda birkaç hafta boyunca çocuğunuza göz kulak olması yönünde yardım isteyebilirsiniz.

Çocuklara Kaç Yaşında Uygulanabilir?

5 yaş itibariyle ameliyat mümkün, fakat tavsiye edilen; çocuğunuz değişiklik isteyene kadar cerrahi için ısrar etmemenizdir. Çünkü kulaklarının şeklinden rahatsızlık duyan ve bu durumlarının düzeltilmesini isteyen çocuklar genellikle işlem sırasında daha uyumlu olmaktadırlar. İlk görüşmenizde doktorunuz hastanızın durumunu değerlendirecek ve en etkili tekniği önerecektir. Ayrıca cerrahi müdahale için nasıl hazırlanılması gerektiğini açıklayacaktır.

Duymada Kayıp Olur mu?

Ameliyat kulağın kepçesine yapıldığı için kesinlikle duymayı etkilemez.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

False