GeriSağlık Kedi alerjisi artık sona erecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kedi alerjisi artık sona erecek

Kedi alerjisi artık sona erecek

Bilim insanları büyük bir adım atıyor.

Bağışıklık sistemi, kedi alerjisini algılayıp öksürme ve hapşırmaya neden oluyor. Yeni bulunan bir tedavi yöntemiyle kedilerin neden olduğu semptomların önüne geçilebilecek.

Cambridge Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, bağışıklık sisteminin kedi alerjisini nasıl algılayıp, öksürme ve hapşırmaya neden olduğunu tanımladıklarını ifade etti ve yeni bir tedavi yöntemiyle kedilerin neden olduğu semptomların önüne geçilebileceğini bildirdi.

“Büyük bir adım”

İngiltere’de alerji üzerine çalışan bir diğer grup Allergy UK, bu yeni çalışmanın kedilerin alerjiyi nasıl tetiklediklerini anlamak konusunda “büyük bir adım” olduğunu ifade etti.Cambridge Üniversitesi’nde Dr. Clare Bryant liderliğindeki araştırma ekibi, kedilerin cildinde insanlarda alerjiye neden olan bir protein cinsi keşfetti. Alerji yapan bu madde vücuttaki bazı bakteriyel atıkların bulunduğu belirli bir bölgeyi uyarıyor. Bağışıklık sistemi de bu uyarıya öksürme, hapşırma, burun akıntısı ve hırıltılı solunum ile yanıt veriyor.

Yapışkan moleküller alerjiyi tetikliyor

Dr. Bryant çalışmanın önemini, “Tetikleyici mekanizmayı anlamamız, kedi alerjisi ve kan zehirlenmesi gibi bazı klinik vakaları engellememiz için yeni ilaçlar üretmemizi kolaylaştıracak” cümlesiyle vurguluyor. Allergy UK, kedi alerjisine neden olan ‘yapışkan’ moleküllerin, kişilerin kıyafetlerinde, evlerin duvarlarında uzunca süre kalabildiğini bunun da kedi alerjisini devamlı tetikleyen bir etken olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte kedi alerjisi ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkinin tespit edilmesinin gelecekte köpek ve toz alerjisini engelleyecek yöntemleri bulmak açısından da önemli olduğu kaydedildi.

BBC

False