GeriSağlık Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat!

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat!

Yarı pişmiş veya pişmemiş yumurta tüketmenin sakıncası ne?

Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. En sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz.

YUMURTA DOĞRU ŞEKİLDE PİŞİRİLMELİ

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat

Yumurta, Türk mutfağında seviliyor, ancak doğru yöntemlerle pişirilmediği için elde edilebilecek besin değeri eksik kalıyor. Yumurta, kolinden zengindir ki; kolin beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarı kısmındaki yüksek A vitamini sayesinde yumurtanın; görme fonksiyonlarını ve bağışıklığı güçlendirici, hücre yenileyici ve kanser önleyici etkisi de yüksektir. B vitamininden de zengindir ki; bu da saç tırnak, beyin ve cilt için yumurta çok değerli demektir.

Birçok besinde olduğu gibi pişirme tekniği yumurtadan da ne kadar yararlanabileceğimizi etkiler. Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. Bu yumurta, besin değeri en yüksek yumurtadır.

KAYISI VEYA RAFADAN YUMURTA TÜKETMEYİN

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat

Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız. Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz.

YEŞİL-GRİ HALKA OLUŞAN YUMURTAYA DİKKAT EDİN

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat

Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercihtir. Ancak 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında 'demir sülfür halkası' olarak bilinen bir yeşil-gri halka meydana gelir. Bu da demirden yararlanmamızı engeller. Oysa yumurta demir minerali için çok iyi bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisinde metabolizma yavaşlar, halsizlik, yorgunluk, odaklanma sorunları, hafızada güçlük, sabah yataktan zor kalkma, ders/iş başarısının olumsuz etkilenmesi, saç dökülmesi gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkar. Yumurta bunu önlemeye yardımcıdır. Yeterince pişmiş fakat gri halka oluşmamış yumurta tabi ki.

YUMURTAYI TOPLAM 10 DAKİKADA PİŞİRİN

 

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat
 

Her gün en az 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dakika pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna göre değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sizin koşullarınızda 10 dakika da yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir daha ki sefere en çok 1-1.5 dakika fazladan pişirin, ancak gri halka olmayacak şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın. Bilinen en iyi, en ucuz, en yaygın kullanılan demir ve protein kaynaklarından biridir. Tok tutar. Çocuklarınız için de günlük olarak vazgeçilmez besinlerin başında gelir. İhmal etmeyin, sağlıklı kalın.

1 YAŞINDAN SONRA GÜNDE MUTLAKA 1 YUMURTA

[fotogaleri=987]

False