GeriSağlık Kasık fıtığı hakkında merak edilenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kasık fıtığı hakkında merak edilenler

Kasık fıtığı hakkında merak edilenler

Sporcu ve normal kasık fıtığının tedavisi arasındaki fark!

Sporcu fıtığı ve normal kasık fıtığı neden oluyor ve tedavileri nasıl gerçekleştiriliyor? Merak edilen bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı veriyor.

Taşçı, karın içerisinde dikdörtgen şeklinde bir boşluk olduğunu karın içerisindeki basınç arttığı zaman, dikdörtgen şeklindeki açık alandan karın zarı ittirilerek dışarıya bombeleşme oluştuğunu ve bu bombeleşmeye fıtık adı verildiğini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Sporcularda bombeleşme durumu olmuyor, iç taraftaki ağız da açılmıyor ama dışarıya doğru hafif bir çıkıntı oluşuyor. Bu duruma da sporcunun kasık fıtığı diyoruz. Nokta fıtığı adı da kullanılıyor. Sporcunun fıtığı küçüktür, dokunarak hissedilmez. Karın içerisindeki basıncı arttırdığımız zaman o bezeyi ve fıtığı görebiliriz.

Sporcu fıtığı olan bir sporcu, belirli bir süre efor sarf etmeye devam edebilir. Genellikle futbolcular ortalama 45–50 dakika oynamaya devam eder. Bu süre zarfında herhangi bir sorun oluşmaz fakat geçen 50 dakikanın ardından futbolcu kasığına saplanan ani bir ağrı ile durmak ve dinlenmek zorunda kalır. Sırt üstü yatıp biraz dinlendikten sonra bu ani saplanan ağrı geçer. Bir futbolcu 90 dakika topunu oynayamıyorsa, son 15–20 dakika da kasığına saplanan fakat sonradan dinlenerek kaybolan bir ağrı saplanıyorsa, sporcu fıtığı veya diğer adıyla kasık fıtığıdır diyebiliriz.”

Sporcu ve normal kasık fıtığının tedavisi arasındaki fark

Sporcu fıtığı, normal cerrahi teknik ile tedavi edilmeyen bir hastalık. Kasık fıtığı ameliyatı her cerrahın yaptığı bir operasyondur ama sporcu fıtığında yetişkinlerde uygulanan tekniğin kullanılması gerekiyor.

Normal kasık fıtığında, kasığa doğru uzanan bir kese vardır. Bu kese dibinden bağlanır ardından kasık kanalının arka duvarında, hastanın kendi kas çeperindeki dokular arasında dikiş yapılır. Adale, kasığa yaklaştırılır. Bu yöntem fıtık tedavisinin en klasik şeklidir.

Bir diğer yöntem ise, gerilimsiz yani gerdirmeden yama tedavisidir. Tüle benzeyen, vücudun reddetmediği bir yama vasıtasıyla oradaki boşluk kapatılır. Birinci teknikte kasık adaleye sıkıştırılır ve bir gerginlik oluşur. İlk yöntemin dezavantajı tedavinin ardından hastalığın nüks etme olasılığının yüksek olmasıdır.

Futbolculardaki ameliyatta, fıtık kesesi bağlanıyor ve iç halka daraltılıyor. Hastanın kaslarına hiç dokunulmuyor. Çok küçük bir kesik açarak bu işlem tamamlanıyor.

1 günde ayağa kalkmak mümkün

Hasta hemen ertesi gün ayağa kalkıp rahatlıkla yürüyebilir. İlk bir hafta bütün güncel işlerini yapabilir. İkinci haftadan sonra da rutin hayatına devam edebilir. 

False