GeriSağlık Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Abone Olgoogle-news

Karın derisinde sarkma, çatlama ve yağlanmadan ömür boyu kurtulmak ister misiniz?

Aşırı kilo alıp-verme, hamilelik ve ilerleyen yaş ile karın ön duvarı kasları gevşer, karın derisinde sarkma, çatlama ve yağ toplanması oluşur. Peki tüm bu sorunlardan kurtulmak için ne yapmak gerekir? Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, anlatıyor.

Yukarıda bahsi geçen tüm bu sorunları gidermek, karın ve bel bölgesine ince ve genç bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan ameliyata karın germe denir. Bu ameliyat kasık bölgesinde karnın alt kısmında yapılan enine bir cilt kesisi kullanılarak yapılır. Bu sayede, alt tabakadan sıyrılan karın derisi ve altındaki yağ dokusu inceltilerek fazla doku çıkarılır. Ameliyatta ayrıca gevşemiş karın duvarı kasları birbirine dikilerek, karnın gevşekliği giderilir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyat tekniği:

Karın germe ameliyatı, karın ve bel bölgesindeki yağ ve cilt fazlasına göre iki farklı şekilde yapılır:

Mini karın germe

Karın derisi fazlalığının ve kaslardaki gevşekliğin göbek deliğinin alt kısmında yoğun olduğu hastalara uygulanır. Bu ameliyat tipinde, göbek deliği etrafından kesi yapılmaz. Karnın alt kısmından yapılan kesi ise oldukça sınırlı tutulur.

Tam karın germe

Yukarıda saydığımız sorunların daha ciddi derecede görüldüğü hastalara uygulanır. Bu hastalar, aşırı kilo veren kişiler ya da iki ve üzeri hamilelik geçiren kişilerdir. Karın ön duvarı aşırı gevşemiştir. Hatta karın ön duvarı kasları arasında 10-15 cm e ulaşan açıklıklar tespit edilebilir. Karın ön duvarı ve bel bölgesi aşırı yağlanmış ve karın cildi ciddi miktarda sarkmıştır.

Bu tip hastalara klasik karın germe ameliyatından önce bel ve karın bölgesine liposuction yapılır. Böylece ameliyat ile karın ve bel bölgesi daha kolay şekillendirilir, bel kıvrımı daha belirgin olur.

Ameliyat sonrası:

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında, hastanede yapılan bir ameliyattır. Yaklaşık 2-4 saat süren bir işlemdir. Hastaların, ameliyattan sonra, 1 gün hastanede kalmaları yeterli olmaktadır. Karın derisi altına sızan serumu toplamak amacıyla dren konur ve genelde taburcu olurken çıkarılır. Karın kasları sıkılaştırıldığı için, hastalar ameliyat sonrası ağrı hissedebilirler.

Hastanede kalma süresince verilen ilaçlar ile kolaylıkla bu ağrılar giderilir. Birkaç gün içerisinde giderek azalarak bir hafta sonunda ortadan kalkar. Hastalar ameliyat sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile karın korsesi kullanırlar.

Ameliyattan sonra 1 hafta kadar hafifçe öne eğilerek yürümek, karında hissedilen gerginliği azaltacaktır. Ayrıca giderek artan mesafelerde yürüyüş yapmak normal hayata geçişi hızlandırır.

Birkaç önemli not...

 • Ameliyat adayı, kilo verme sürecinde ise, bu süreç bittikten sonra ameliyat planlanmalıdır.
 • Öngörülen bir dönem içerisinde hamilelik söz konusu olacak ise ameliyat doğumdan en az altı ay sonrasına planlanmalıdır.
 • Karın germe ameliyatı göbek çevresindeki çatlaklar için direk bir tedavi olmasa da çatlakları barındıran deri bölgesi çıkarılacağı için bu sorunu büyük oranda hafifletir.
 • Ameliyat sonrası riskleri azaltmak için, sigara içen hastaların, ameliyattan en az 1 hafta önce sigarayı bırakmaları, kabızlığı ve kronik öksürüğü olan hastaların ise ameliyat sonrası dönem boyunca bu sorunlarına yönelik ek tedaviler uygulaması rahatlatıcı olmaktadır.
 • Ancak, ağır egzersizlere başlamak için iki ayın geçmesi gereklidir. 1 haftanın sonunda, çoğu hasta rahatlıkla işine gidebilecek duruma gelir.

Her ameliyatta olduğu gibi karın germede de, ameliyat sahalarında şişlik, hissizlik, liposuction yapılan hastalarda ise çok nadiren bel bölgesinde morarma olur. Bu bölgelerde oluşan şişliklerin kaybolup, hatların tamamen ortaya çıkması ise ancak bir-iki aydan sonra olmaktadır. Morluklar bir hafta içerisinde tamamen geçerken, derideki hissizliğin geçmesi birkaç ay sürer.

Kilosuna dikkat eden hastalar elde edilen formu uzun yıllar korurlar. Ameliyattan sonra hamile kalınması tıbben yasak olmasa da, yeniden bu bölgelerde deformasyona sebep olur.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker ManavbaşıKarın germe ameliyatı nasıl yapılır

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle