GeriSağlık Karaciğeri koruyan 5 süper besin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karaciğeri koruyan 5 süper besin!

Karaciğeri koruyan 5 süper besin!
Abone Olgoogle-news

Bu sebze ve meyveler aynı zamanda karaciğeri temizliyor.

“Alkol kullanımı ve aşırı yağlı yiyecekler, karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarıyor” diyen Dr. Fevzi Özgönül, karaciğer sağlığını koruyan sebzeleri sıraladı.

Karaciğer sağlığında tüketilen gıdaların önemini anlatan Özgönül; alkol, sigara ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti. Doğru yiyeceklerin içerdiği antioksidan değerleri nedeniyle karaciğeri koruyup temizlediğini ifade eden Özgönül, “Karaciğer sağlığında ilk adım, tüketilen gıdaların dikkatle seçildiği bir dengeli beslenme programı olmalıdır. Doğru yiyecekler antioksidan etkileri ile karaciğeri temizler ve korur. En büyük organlardan biri olan karaciğerin, besinlerle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilmesi, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi gibi hayati görevleri bulunmaktadır. Düzenli alkol kullanımı ve aşırı yağlı gıdaların tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına yol açabilmektedir” diye konuştu.


Elma: Yüksek lif içerir ve sindirim sistemindeki toksinlerin atılımına destek olur. Böylece karaciğerin işini kolaylaştırır.

Karaciğeri koruyan 5 süper besin


Sarımsak: Karaciğerin korunmasında, sarımsağın ayrı bir yeri vardır. Sarımsak, karaciğer enzimlerini aktive ederek, toksinlerin vücuttan atılımına destek olur.

Karaciğeri koruyan 5 süper besin


Kırmızı pancar: Karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar.

Karaciğeri koruyan 5 süper besin


Havuç: Bu sebze de karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Karaciğeri koruyan 5 süper besin


Enginar: Karaciğer hücre onarımına destek olur ve yağlanmasını engeller.

Karaciğeri koruyan 5 süper besin

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle