GeriSağlık Karaciğer Yetmezliğini Önleyen Aşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karaciğer Yetmezliğini Önleyen Aşı

Karaciğer Yetmezliğini Önleyen Aşı

Çocukluk döneminde yapılması gereken aşı, karaciğer sorunlarını önlüyor.

Hepatit A aşısı, çocuk sağlığı için büyük bir önlem paketi niteliğinde. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, çocuklara Hepatit A aşısı yapılmadığı takdirde, ilerde karaciğer yetmezliğine kadar varan rahatsızlıklara davetiye çıkarıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın aşı listesine almadığı Hepatit A aşısı ile ilgili “Karaciğer yetmezliğini önleyebiliyor” açıklaması yapan Yakıncı, şunları aktardı:

“Özellikle küçük çocuklar ve ileri yaştaki kişiler ağır Hepatit A ile ilgili hastalık geçirdiğinde, karaciğer yetmezliği sorunu yaşayıp hayatlarını kaybetmektedirler. Çocuklarda aşı listesinde bulunmayan hepatit A aşısı, hastalığın geçirilmesiyle karaciğer nakillerine neden olan karaciğer yetmezliğinde büyük önem taşıyor. Bu anlamda hepatit A aşısının başta çocuklar olmak üzere herkese yapılması gerekiyor.

Bakanlığın programına alınmadığı için insanlarımızda 'bu aşı yapılmayabilir' yargısı oluşuyor. Ancak, hepatit A ve neden olduğu hastalıkları önlemek adına mutlaka bu aşının herkes tarafından yapılması gerekiyor.”

AA

False