GeriSağlık Kar körlüğüne karşı önleminizi alın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kar körlüğüne karşı önleminizi alın!

Kar körlüğüne karşı önleminizi alın!

Karlı havalarda gözlük takmadan dışarı çıkmak kar körlüğüne yol açabiliyor.

Dört gözle beklediğiniz karın sizin için kabusa dönüşmesini istemiyorsanız önleminizi almalısınız. Uzmanlar, karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmanın ve gözlük olmadan kış sporları yapmanın kar körlüğüne yol açabileceğini belirtti.

Hemen herkes kış geldi mi dört gözle bekler karın yağmasını. Kar altında yapılan romantik bir yürüyüş ya da camdan karın yağışını izlerken içinizde hissettiğiniz huzur hiçbir şeye değişilmez. Ancak saflığın ve masumiyetin simgesi haline gelen karın gözleriniz için bir tehlike oluşturabileceğini biliyor muydunuz? Uzmanlar, neredeyse tüm yurdu etkisi altına alan karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmanın ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın ‘kar körlüğüne’ davetiye çıkardığını söylüyor.

Kör körlüğünün belirtileri

Kar körlüğünün güneşten gelen ultraviole ışınlarının kar ya da buzla kaplı alanlarda yansıyarak cilt yanığı gibi gözün kornea tabakasında sel çatlamalar sonucu oluştuğunu ifade eden Op. Dr. Haluk Talu, hastalığın belirtilerini şöyle açıkladı: “Gözde belirtiler güneşle temastan 6 ile 12 saat sonra başlıyor. İlk belirtisi gözde kum tanesi varmış gibi batmalar oluyor. Rahatsızlık, ağrı, ışığa karşı aşırı derecede hassaslaşma oluyor ve gözlerden sürekli yaş geliyor. Kapaklar istemsiz kasılıyor ve görme azalması yaşanıyor.

Tedavi edilmediği takdirde gözdeki ağrılar artıyor

Kar körlüğünün etkisini birkaç gün içerisinde yitirdiğini belirten Op. Dr. Haluk Talu, hastalığın tedavi edilmediği takdirde gözde yarattığı ağrılarının rahatsız edici boyutlara ulaşacağını belirtiyor. Op. Dr. Haluk Talu hastalığın tedavisiyle ilgili “Öncelikle gözün mümkünse suyla yıkanması ve yoğun gözyaşı tedavisi gerekiyor. Göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak kesinlikle göz kapakları ovuşturulmamalıdır” dedi.

Kar körlüğüne karşı alınacak önlemler

Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlemin yüzde yüz ultraviole koruyuculuğu özellikli güneş gözlükleri kullanmak olduğunu belirten Op. Dr. Haluk Talu, kar körlüğüne karşı şu uyarılarda bulundu: “Işık yansımasına çıplak gözle bakılmamalı. Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca etrafta bulunan koyu renklere bakılmalı. Ayrıca göz kuruluğu olduğu bilinen kişilerin soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gereklidir.”

False