GeriSağlık Kansere karşı en güçlü koruyucu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kansere karşı en güçlü koruyucu

Kansere karşı en güçlü koruyucu
Abone Olgoogle-news

Düzenli tüketildiğinde kalp, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da önlüyor!

Brokolinin kansere karşı en güçlü koruyucu olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bu sebzenin düzenli tüketildiğinde kalp, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıkları önlemeye de yardımcı olduğunun altını çizdi.

1 bardak çiğ brokoli, günlük folat ihtiyacının yüzde 14’ünü, A vitamini ihtiyacının yüzde 11’ini ve diyet lifi ihtiyacının da yüzde 9’unu karşılar.

Kireçlenmeyi önler: Brokoli içerdiği sulforaphen adlı bileşik sayesinde eklem rahatsızlıklarına karşı savaşır. Bu bileşik iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek kıkırdağın yapısını korur.

Cildi UV ışığın etkilerine karşı korur: Brokoli cilt kanserini önlemeye yardımcıdır. Bu özelliğinden brokoliyi yiyerek değil cilde doğrudan uygulayarak da faydalanabiliriz. Yapılan çalışmalarda ultraviyole radyasyonun zararlı etkileri cilde brokoli ekstresi uygulandığında azaltılmıştır.

Diyabetle oluşan kalp hasarını önler: Brokoli tüketimi kalp kan damarlarını koruyucu etki gösteren enzimlerin üretimini sağlayıp bu enzimlere zarar veren moleküllerin etkisini azaltır.

Kanser riskini azaltır: Her ay 3 kez brokoli tüketimi mesane kanserine yakalanma riskini yüzde 40 azaltmaktadır. Brokoli bitkisinin bileşikleri vücudu havadan kaynaklı kirleticilerin etkisinden arındırır. Yapılan bir çalışmada ½ bardak brokoli filizi içeren içecek tüketimi yüksek oranda benzen ve akroleynin vücuttan atılmasını sağlamıştır. Bunlar insanlar için kansorejen ve akciğeri tahriş edici maddelerdir. Brokoli içindeki mirosinaz enzimi kanser oluşum riskini azaltır. Bu enzim brokolide bulunan kükürt içeren bileşikleri (glukosinolatlar) izotiyosiyanatlara çevirir, bunlar da kanser karşıtı olarak görev yaparlar.

En iyi faydayı almak için çiğ tüketin!

Bu sebzeden en iyi faydayı almak istiyorsanız buharda hafif pişirin. Maximum fayda için çiğ olarak da tüketilebilir. Brokoliyi aşırı pişirir veya kaynatırsanız besin öğesi kayıpları %60’lara kadar çıkacaktır. Koyu yeşil ve mor brokoliler daha fazla sağlık faydası için tercih edilebilir. Brokoli sevmiyorsanız karnabahar, lahana, kale (kıvırcık lahana) veya brüksel lahanası tüketebilirsiniz.

KANSERİ ÖNLEYEN VE DAHA BİRÇOK FAYDASI BULUNAN BROKOLİYİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN. BROKOLİ SALATASI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

İHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle