GeriSağlık Kanser Riski Hayatımızı Tehdit Ediyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanser Riski Hayatımızı Tehdit Ediyor!

Kanser Riski Hayatımızı Tehdit Ediyor!

Deri kanserinin, ortalama her 100 kişide bir görüldüğü söyleniyor.

Deri kanserinin, yaşanılan coğrafya ve ırk özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama her 100 kişide bir görüldüğü söyleniyor.

Güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyonu, deri kanserinin en büyük sebebidir. Ozon tabakasının son 30 yılda yüzde 8 incelmesine bağlı olarak deri kanseri vakalarında yaklaşık 3 kat artış gözlemleniyor.

Solaryum Tehlikesi

Deri kanseri, güneş ışınları dışında daha önceden radyasyon veya aşı tedavisi alan insanlarda da görülebilir. Bu radyasyon aynı zamanda suni olarak solaryumlardan da gelebilir. Daha mükemmel bir ten sahibi olmak için solaryum cihazlarına girmek, açık alan aktivitelerindeki artış ve atmosferdeki dünyanın koruyucu ozon tabakasındaki incelme, son zamanlarda gördüğümüz deri kanserlerinin artışındaki sebeplerden bazılarıdır. Kızılötesi enerji de kanserleşmeyi hızlandırmaktadır.

Açık tenli bir kişinin güneşte kalması ve buna rağmen esmerleşememesinin, deri kanserine yakalanma olasılığı diğer insanlara göre daha yüksektir. Bu bilgileri dikkate alarak yaşamımızı sürdürmekte fayda var.

Prof. Dr. Oğuz Çetinkale

False