GeriBebek Sağlığı Kanguru aparatı ne zaman kullanılmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanguru aparatı ne zaman kullanılmalı?

Kanguru aparatı ne zaman kullanılmalı?

Daha henüz yürüyemeyen bebeklerin sorunlarından biri de kucakta taşınmaları.

Daha henüz yürüyemeyen bebeklerin sorunlarından biri de kucakta taşınmaları. Bu durum hem anneye ilave yük hem de bir veya iki elini serbest kullanamama güçlüğü getiriyor. Annelerin işlerini biraz olsun hafifletebilmek için geliştirilen ve ebeveyn gövdesine monte edilebilen bebek taşıma aparatlarını ne zaman ve nasıl kullanmaya başlanmalı?

Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan kanguru isimli aparatlar maalesef ülkemizde pek benimsenmemiştir. Bunda da en büyük sebep, 6 aydan evvel bebeklerin oturtulamayacağı inancıdır. Bu inanış yanlış olup, eski doktorların ”Raşitzm” hastalığını bilmemelerinden dolayıdır.

Yanlış Bilgiler Pratik Çözümleri Engelliyor

Eskiden ne D vitamini ne Raşitizm biliniyordu ama doktorların gözlemlediği bir husus vardı; çocuklar oturmaya veya basmaya başladıktan sonra bazı kemiklerde eğrilmeler oluyordu. Bu yanlış gözlem sonucunda, bunun erken oturtma veya bastırma ile olduğunu ve “geğreğinin” (Ne demekse) battığını söylerlerdi. Tamamen hurafe olan bu bilgi maalesef hala bazı doktorlar tarafından ailelere söylenmekte ve aileler doktor ve satıcı arasında çelişkiye düşmektedirler. Halbuki hiçbir tıp kitabında böyle bir durum yazılı değildir ve hiçbir anatomi kitabında “geğrek” diye bir oluşum yoktur. Böyle bir eğitim almadıkları halde sanki varmış gibi aileye yanlış bilgi veren “Çoğunluk böyle söylüyor“ zihniyetindeki doktorların artık bu işleri öğrenmeleri şarttır.

Artık günümüzde her bebeğe iyi kötü bir D vitamini verildiğinden, Raşitizm önlenmekte ve bu “Batma” (!) olayına rastlanmamaktadır. Yoksa bebekler doğdukları günden itibaren oturtulabilir veya bastırılabilir, hiçbir şey de olmaz. Tabii, bebeğin tek başına oturabilmesi için denge merkezinin gelişmesi gereklidir. Tek başına oturamayan bebekler dahi destekli bir şekilde oturtulduklarında bir zarar olmaz (Araba koltuklarına da rahatlıkla oturtulabilirler).

Kanguruyu Kullanırken Bunlara Dikkat!

• Bebekler doğdukları ilk günden itibaren bu aparatları kullanabilirler. Burada en önemli husus, bebeğin rahat nefes alıp almadığından emin olmaktır. Bilhassa, kundak şeklinde, tek parça deliksiz, tek omuza asılan aparatlarda, bebeğin suratının örtülmediğinden emin olmak gereklidir.

• Bebeğin kol ve bacaklarının sarkabildiği aparatlarda zaten böyle bir tehlike yoktur.

• Bu aparatlar hem göğse hem sırta takılabildiği gibi, bebek hem ebeveyne hem dışarı bakar vaziyette de kullanılabilir. Ebeveyn, her iki eli serbest kaldığından, isterse çarşı ve pazarda, isterse evde işini rahatlıkla yapabilir. Bebeğin ağırlığı dengeli bir şekilde ebeveyne aktarıldığı için aile kucakta taşırken olduğu kadar yorulmaz.

Dr.Kadir Tuğcu

False