GeriSağlık Kalıcı kilo verme yöntemi bu terapide gizli!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalıcı kilo verme yöntemi bu terapide gizli!

Kalıcı kilo verme yöntemi bu terapide gizli!
Abone Olgoogle-news

"Davranış değişikliği terapisi" ile verilen kilo uzun süre korunuyor.

Fazla kiloların suçlusunun irade olmadığını belirten Uzman Diyetisyen Burcu Tunç, verilen kiloyu uzun vadede koruyan “Davranış değişikliği terapisi”ni anlatıyor. Zayıflama süresince yapılan birçok hatanın ortadan kaldırılmasını amaçlayan bu terapi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilen tek kalıcı kilo verme yöntemi olarak dikkat çekiyor.

Tunç, “Araştırmalar, kilo verme programlarıyla kilo verenlerin yaklaşık yüzde 98’inin 1-2 sene içerisinde kaybettikleri kiloyu geri aldıklarını gösteriyor. Verdikleri kiloyu koruyan yüzde 2’lik kısma bakıldığında tek bir ortak yönleri var: Kariyer, ilişki, çevre veya davranış değişikliği gibi hayat hikayelerinde radikal bir değişikliğin olması. Beslenme danışmanlığında davranış değişikliğini hedefleyen uygulamalar esas alınmalı. Davranış değişikliği terapisi ile kişinin sağlıklı kiloya ulaşabilmesi için mevcut beslenme alışkanlıkları inceleniyor, sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için somut öneriler sunuluyor, neyi değiştirmesi gerektiğinden çok nasıl değiştireceği konusunda çözüm öneriliyor. Davranış değişikliği süreci; beslenme eğitimi, besin ve fiziksel aktivite kaydı, uyarıcı kontrolü, yavaş yeme, egzersiz, bilişsel terapi gibi birçok tekniği içeriyor. Bu aşamalar sonucunda birey izleniyor, kişiye özel hedef belirleniyor ve problemini çözmeye yönelik tedavisini başlatılıyor” diyor.

Davranış değişikliği terapisi için ilk adım mutfakta gizli

1. Buzdolabı düzeni: Yemeniz gereken yiyecekleri ön tarafa yerleştirirken, zararlıları ise arkaya saklayın. Tek yaşıyorsanız zararlıları dolapta bulundurmamanız en iyisi! Araştırmalara göre, buzdolabı düzenlerine dikkat eden kişilerin, sadece meyve ve sebzeleri orta rafta bulundurarak, ayda 2 kg verdiği saptanmıştır.

2. Dünden artanları saklayın: Akşam arkadaşlarınızı yemeğe davet ettiniz fakat yiyecekler arttı. Dolabı her açtığınızda yiyecekler size bakarsa, onları yemek istersiniz. Buzluğa kaldırmak veya üzerini folyoyla kapatmak, diğer öğüne kadar beklemenize yardım edecektir.

3. Alışveriş sepetinizi küçültün: Alışverişi toptan yapmak daha hesaplı olabilir fakat vücudumuz için değil! Toptan alışveriş yapanların besin tüketimlerinin, diğer kişilere oranla yüzde 56 daha fazla olduğu gözlenmiştir. Toptan aldığımız yiyecekleri küçük porsiyonlara bölmek yalnızca 10 dakikanızı alırken diyetinizden yüzlerce kaloriyi çıkarır.

4. Kaşık, tabak ve kaselerinizi küçültün: Küçük bir kasede 1 top dondurma normal görünürken büyük bir kasede size yeterli gelmeyecektir. Aynı zamanda küçük çatal-kaşık kullanımı, yemeğinizi daha yavaş yemenizi sağlar ve yemeğiniz bittiğinde kendinizi tok hissedersiniz.

5. Kendi yemeğinizi kendiniz alın: Masada size yemek servis ediliyorsa, tabağınıza konulan yemeği bitirmek istersiniz. Kendi servisinizi kendiniz yaparak hem porsiyon büyüklüğünüzü belirler hem de fazla yeme isteğinden kurtulmuş olursunuz.

"BİR TÜRLÜ DOYMAK BİLMİYORUM, SÜREKLİ ACIKIYORUM" DİYORSANIZ BU TARİF TAM SİZE GÖRE. UZUN SÜRE TOKLUK HİSSİ SAĞLAYAN BUĞDAY SALATASI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

False