GeriSağlık Kahve içmek için çok nedeniniz var!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahve içmek için çok nedeniniz var!

Kahve içmek için çok nedeniniz var!
Abone Olgoogle-news

Kahveyi sadece koklamak bile sizi rahatlatabiliyor.

Amerikalılar antioksidanı diğer gıdalardan daha çok kahveden alıyor

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre diğer hiçbir ürün kahve kadar çok antioksidan içermiyor. Elbette meyve ve sebzelerde de çok miktarda antioksidan bulunuyor ama kahve, antioksidan içeriği açısından ilk sıralarda yer almaktadır.

Kahveyi sadece koklamak bile sizi rahatlayabilir

Seul Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre, az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor.

Kahve Parkinson hastalığıyla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabilir

ScienceDaily’de 2012 yılında Dr. Ronald Postuma tarafından kaleme alınan bir çalışmaya göre, kahve içmek Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmelerinde onlara yardımcı oluyor. Ayrıca kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma oranlarının da daha düşük olabileceği saptanmış.

Kahve karaciğeriniz için de yararlı

2006 yılında 22 yaş üstü 125 bin kişiyle yapılan bir araştırma, günde en az bir bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma ihtimallerinin yüzde 20 daha düşük olabildiğini ortaya koydu. Araştırmayı yönetenlerden Arthur L. Klatsky, The Guardian gazetesine verdiği demeçte, kahve tüketiminin özellikle alkol kullananların yakalandığı siroza karşı koruyucu yararları olduğunu vurguladı. Ayrıca araştırmalar, kahvenin alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklarını önlemede de yararlı olabileceğini ortaya koydu.

Kahve daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir

National Health Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak ya da daha çok kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 oranında daha az depresyona giriyor. Bunun sadece kahvenin içerisinde bulunan kafeinle ilişkili olmadığı da belirtiliyor.Araştırmayı yürütenlerden Dr. Honglei Chen, kahvenin mutluluk vermesinin nedenini, içindeki antioksidanlara bağlıyor.

Kahve tüketiminin daha düşük intihar oranlarıyla da bir ilişkisi var

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 2 - 4 bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de kadınlar için intihar oranını yüzde 50 civarında düşürebiliyor. Bunun nedeni de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da etki gösterip, serotonin, dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olması olarak gösteriliyor.

Kahve, cilt kanserine yakalanma ihtimalinizi düşürebilir

Harvard Tıp Okulu ve Boston’daki Brigham and Women’s Hospital, tam 20 yıllık bir süre boyunca 112 bin 897 erkek ve kadını takip etti ve günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olabildiğini ortaya koydu.

Kahve sayesinde atletik performansınızı arttırabilirsiniz

The New York Times’ın bir haberine göre, bilim insanları ve atletler, atletik performansa başlamadan önce içilen bir bardak kahvenin özellikle uzak koşu ve bisiklet gibi sporlarda performansı olumlu etkilediğini yıllardır biliyorlar. Aynı zamanda kahve, sadece performansı olumlu olarak etkilemez, aynı zamanda yorgunluk hissinin azaltılmasına yardımcı olur.

Kahve, Tip 2 diyabetin gelişim riskini azaltabilir

The American Chemical Society’nin araştırmasına göre, kahve, Tip 2 diabet riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Araştırmaya göre günde 4 bardak ya da daha fazla kahve içenlerin, hiç içmeyenlere oranla Tip 2 diabet gelişim oranlarının yüzde 50 daha düşük olabileceği gözlemleniyor.

Kahve içmek, zihninizi de olumlu etkileyebiliyor

South Florida Üniversitesi ve Miami Üniversitesi’nden araştırmacıların 65 yaş üstü bir kesimle yaptığı araştırmaya göre, bu yaşlarda kanlarındaki kafein düzeyi daha yüksek olanlar, daha düşük olanlara göre Alzheimer hastalığına 2 ila 4 yıl daha geç yakalanıyor. " Orta düzey kahve tüketiminin insanları Alzheimer hastalığı’na karşı tamamen koruyacağını iddia etmiyoruz. Ancak , orta düzey kahve tüketiminin Alzheimer’a yakalanma riskini düşürebileceği veya geciktirebileceği konusunda inancımız tam.”

Kahve zihnimizin daha etkin çalışmasına yardımcı oluyor

Kahve sadece daha uyanık olmanıza değil aynı zamanda zekanızın daha keskin olmasına da yardımcı olabilir. CNN’de yayınlanan bir habere göre, kahve zihnimizin daha etkin çalışmasına destek oluyor. Time muhabiri Michael Lemonick ise şöyle diyor: “Az uyuduğunuzda ve dinç kalabilmek için kahve aldığınızda, kendinizi daha atik, daha dikkatli, daha mantıklı akıl yürüten yani zeka ile ilgili pek çok fonksiyonu daha rahat yerine getiren ve her şeye daha iyi ve zamanında tepki veren bir konumda buluyorsunuz.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle