GeriSağlık Kadınların zevk noktaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınların zevk noktaları

Kadınların zevk noktaları

Orgazma giden yolda engellere takılmayın!

Sevişmenin başlangıç safhasından, rahatlama safhasına kadar her evre ayrı bir önem taşıyor. Orgazmda kadının sekse bakış açısı ve cinsel iştahı da uyarılmasında etkili faktörlerden oluyor. Peki diğer faktörler neler? İşte kadınların zevk noktaları…

Sevişme sırasında kadının tüm vücut sistemlerde belirgin hazırlıklar ve değişimler olduğunu kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güçlü Kaleağası, uyarılma devresinde her kadının vücutlarında kendilerine has uyarılmaya yatkın bölgeler olduğu gibi, cinsel uyarıya uygun ortak bölgeler de bulunduğunu belirtiyor. Bu bölgelerin etkilerinin kadından kadına değiştiğine işaret eden Op. Dr. Güçlü Kaleağası, bazı kadınlar memelerinin uyarılmasıyla büyük haz duyabilirken diğerlerinin daha az zevk alabileceğini söylüyor ve kadınların zevk noktalarını anlatıyor.


Kadın bedeni cinsel ilişkiye nasıl hazırlanır?

Kadınların zevk noktaları

* Vajinal salgısı artar.
* Vajina girişindeki Bartholin salgı bezleri faaliyete geçer.
* Klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma olur.
* Vajina uzar ve genişler, dış dudaklar birbirinden uzaklaşır, rahim yükselir.
* Bu evrede kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir.
* Vücuttaki kas grupları kasılmaya başlar.
* Memeler ve meme uçları da büyüyerek daha belirgin hale gelir.
* Bazı kadınlarda yüzde, boyunda ve göğüste kızarmalar meydana gelir.
* Genital bölgede kan akımı belirgin bir şekilde artar.


G noktası

Kadınların zevk noktaları

Cinsel ilişkide doruğa ulaşmak için sadece klitorisi uyarmanın yeterli olmadığını düşünen Alman Jinekolog Ernst Gräfenberg, vajinanın ön iç duvarında orgazmlardan sorumlu bir bölgeden bahsediyor: G-Bölgesi… Vajina girişinin ön duvarından yaklaşık 4-5 cm iç tarafta bulunuyor. Konumu tam olarak vajina duvarında değil idrar yolunun arkasında bir yerdedir. Diz dirsek pozisyonu kadınların favori pozisyonları arasındadır. Bu durumda özellikle G noktası daha kolay uyarılır ve çoklu orgazma geçiş daha yüksek ihtimaldir.


Klitoris

Kadınların zevk noktaları

Kadında idrar yolunun üstünde bulunan klitoris, 0,5-1cm uzunluğundadır. Cinsel uyarı açısından çok hassas bir bölgedir. Özellikle titreşime çok duyarlıdır. Çoğu kadının sadece klitoral uyarıyla orgazm olabildiği bilinir. Vajinal orgazm daha öğrenilmesi, kişinin kendini keşfetmesi gereken bir süreçken, klitoral uyarı ile orgazm daha kolaydır. Ayrıca vajina girişindeki küçük dudaklar ve büyük dudaklar uyarılmaya karşı hayli hassas erotojen bölgelerdir.


Bacak iç kenarları

Kadınların zevk noktaları

Dokunulmaya karşı hassas bölgelerdir. Özellikle birleşme öncesi hassasiyeti artar.


Kalçalar

Kadınların zevk noktaları

Memelere göre daha az hassas olmasına rağmen önemli erotojen bölgelerdir. Özellikle birleşme sırasındaki hareketleri psikolojik bir uyarıcı olabilir. Bazı kadınlarda, anüs etrafındaki mukozal doku cinsel olarak hassas olabilir.


Göğüs ve göğüs uçları

       

Kadınların zevk noktaları
       

Dokunulmaya ve öpülmeye hassas bölgelerdir. Uyarılma sırasında meme uçları büyür ve kadın rahminde kasılmalar yaratabilecek oksitosin isimli bir hormonun salgılanmasını sağlar. Vajinal ıslaklığın sağlanmasında önemli bir uyarandır.


Dudaklar

Kadınların zevk noktaları

Öpüşmek hem fiziksel hem de psikolojik olarak uyarıların harmanlandığı bir süreçtir. Uyarılma sürecinde kişilerin vücutlarından feromen denilen salgılar salınır ve öpüşmek hayli uyarıcı olabilir. Kadında öpüşmeyle kolaylıkla vajinal ıslanma meydana gelebilir.


Boyun ve kulaklar

Kadınların zevk noktaları

Kulaklar ve boyun alanlarında uyarılmaya karşı hassas bölgeler mevcuttur. Yüz bölgesinde, elmacık kemikleri, saçlı deri, göz kapakları hassas alanlardır, öpülmeye duyarlıdırlar.


Eller ve ayaklar

Kadınların zevk noktaları

Tüm vücuttaki organlar, onları yöneten beyinde de temsil edilir. Buna göre ince işler yapabilen eller ve koordinasyonu yüksek olması gereken ayaklar gibi organlar kollar ve bacaklara göre daha çok beyinsel alanda yer alır. Ellerin ve ayaklar diğer organlara göre kişiden kişiye daha çok varyasyon gösteren organlar oldukları için karşı partnere olan haz ve sevgi onlar nezdinde kişileştirilebilinir.


Diğer bölgeler

Kadınların zevk noktaları

Kolların iç yüzeyleri, vücudun sırt bölgesi, koltuk altları, göbek deliği uyarı açısından daha hassas bölgelerdir. Kadının kendi vücudunu iyi tanıması belki ondan da önemlisi partnerinin onu tanıması uyarılmada çok önemlidir. 

False