GeriSağlık Kadınların kabusu: “Lipödem”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınların kabusu: “Lipödem”

Kadınların kabusu: “Lipödem”
Abone Olgoogle-news

Üst bedeniniz ince, bacaklarınız çok mu kalın?

Kişinin psikolojisini etkileyen bu hastalık ile ilgili detayları Prof. Dr. Ahmet Karacalar aktardı.

LİPÖDEM TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Ayak bileği, alt bacak, diz çevresi, üst bacak ve popo çevresinde orantısız yağ birikmesi olur. Kişinin üst bedeni incedir. Bazen kol ve karın bölgesini de tutar. Lipödemli yağ dokusunun hissi normal yağ dokusunun hissinden farklıdır. Evrelerine göre ele gelen his değişir. Erken evrelerde sert yağ kitleleri ele gelirken, ileri evrelerde yumuşak ve gamzeli bir doku ele gelir. Özellikle diz çevresi ve iç bacakta doku yığılmaları meydana gelebilir. Teşhis, muayene ile konabilir. Şüpheli durumlarda ya da destek olarak MR kullanılır.

LİPÖDEM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anoreksiyalı lipödem hastalarında bile hastalıklı dokunun tam kaybolmadığı gözlemlenmiştir. Hastaların bir bölümü çok hassas olur. Bir yere vurulduğu zaman çok kolay morarma oluşur.

LİPÖDEMLE BİRLİKTE GÖRÜLEN HASTALIKLAR NELERDİR?

Hastalığın ileri evrelerinde lenf damarları olaya dahil olabilir. Bu durumda teşhis lipölenfödem olur.

LİPÖDEMDE DİYET VE EGZERSİZ NASILDIR?

Lipödemi tedavi eden bir diyet ya da egzersiz programı bulunmaz. Lipödem, diyete dirençli bir sorun olarak bilinir. Ancak kişiye özel zararlı besinler yasaklanabilir. Bazı bayanlar alkol alımı sonrası şikayetlerin arttığını belirtmektedir. Ancak sorunun ilerlememesi için yavaşlatıcı, yangı giderici diyet yararlı olabilir. Egzersizler arasında özellikle yüzme gibi yatay sporlar etkilidir. Yürüyüş ve bisiklete binme dolaşımı arttırdığı için yararlıdır. Ancak özellikle dize yük bindiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

LİPÖDEMİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ NELERDİR?

Hastanın sorunlu bölgeleri gizleme eğilimi, rahat kıyafet, etek ve çizme giyememesi, rahat spor yapamaması, öz güven sorunları önemli psikosoyal stres nedenidir.

LİPÖDEMİN AMELİYATSIZ TEDAVİSİ NASILDIR?

Özellikle basınçlı çoraplar sorunun ilerlemesini yavaşlatır. Toplardamar ve lenf kan akımını hızlandırır. Ek olarak kompresif tedavi, semptomları hafifletir. Manuel lenfatik drenaj özellikle ağrı gibi yakınmaları hafifletir.

LİPÖDEM TEDAVİSİ NASILDIR?

Öncelikle sorunlu yağın olabildiğince uzaklaştırılması gerekir. Ancak lipödemde yağ alınması ile lipödemi olmayan bir kişiden yağ alınması prensipleri aynı değildir. Lipödemde yağı alırken toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olması gerekir. Ayrıca amaç sadece yağın alınması değil, bacağın şekillendirilmesi ve doku sıkılaşmasının sağlanmasıdır.

Klasik liposuction normal yağlanmada etkili bir yöntem olmasına rağmen lipödemde tercih edilmez. Aslında lipödem tedaviside bölgeye göre planlama yapmak gereklidir. Alt bacak ve diz çevresi için superdry teknik kansız ortamda ıslak bir şekilde işlem sonunda sonucu görerek yapılan bir yöntem olarak oldukça etkilidir. Basen, ve iç bacaklar için ise ultralipo, vaser 4D ya da lazer multiplexing kombinasyonları yapılır.

BACAK ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle