GeriKişisel Bakım Kadınların çöp bacak kabusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınların çöp bacak kabusu

Kadınların çöp bacak kabusu

Çöp bacak probleminin nedenleri ve tedavisi.

Genel olarak çöp bacak deformitesi olarak bilinen sorun, kadınlarda dizin iç kısmında alt bacağın başladığı bölgede yeterli yağ dokusunun bulunmayışı nedeniyle bu alandaki çökük görünüm olarak adlandırılıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı İhsan Başaran, çöp bacak problemiyle ilgili bilgi verdi.

Kadın ve erkeklerde diz bölgesinin anatomisi farklıdır. Erkeklerde dizlerin arasındaki bölge daha açık kadınlarda ise daha yakındır. Kadın anatomisinde dizlerin üzerinden başlayarak aşağıya doğru bacak iç çizgisinin düz bir şekilde inmesi beklenir. Bu yapı bacak güzelliğini tanımlayan en önemli özelliklerinden birisidir.

Bacak bölgesi ile ilgili sorunların büyük çoğunluğu ya üst bacak bölgesinin aşırı kalınlığı ile ilgili ya da alt bacak bölgesinin iç kısmının konturları ile ilgilidir. Diz altı bölgesinin aşırı boş veya çökük olması en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bu yapı bacakların feminen görüntüsünü bozarak hastaların diz üstü etek giyinmelerinde sorun oluşturur.

İç bacaklardaki bu sorun genetik olarak bu bölgelerin yeterli yağ dokusu desteğine sahip olmayışı ile ilgilidir. Sıklıkla da diz üzerinde iç kısımda olması gerekenden daha fazla yağ birikmesi diz altı bölgesindeki sorunun daha da rahatsız edici görünmesine yol açar. Daha az sıklıkla görülen diğer bir sorun ise alt bacak kas yapısının da yeterli dolgunlukta olmayışıdır. Bu durumda alt bacak bir bütün olarak üst bacaktan orantısız derecede daha incedir.

GÜZEL BACAKLARA KAVUŞMANIN YOLU LİMONLU YOĞURT TARİFİNDE!

Tedavisi

Cerrahi tedavi açısından da bu iki grup vakayı ayrı ayrı ele almak gerekir. Sadece dizlerin altında ve iç kısmındaki yağ dokusu yetersizliği olan daha sınırlı deformasyonlarda üst bacak- basen bölgesinde yapılacak liposuction ile alınan yağ dokusu hazırlık işlemlerinden geçirildikten sonra diz altındaki çökük alanlara enjekte edilir. Alt bacağın hemen tamamındaki zayıflık hem yağ dokusu hem de kas kitlesinin yetersizliği ile ilgilidir. Dolayısıyla da bu tür vakalarda alt bacak arka kısmına calf protez adı verilen protezler yerleştirilerek buradaki sorun kalıcı olarak düzeltilir. Bu vakalarda da proteze ek olarak ince bir tabaka yağ enjeksiyonu hem minimal düzeltmelerin yapılmasını hem de protez üzerinde daha doğal bir örtü oluşturulmasını sağlar.

Bu işlemler ameliyathane koşullarında genel anestezi ile veya sedasyon adı verilen hafif anestezi ile yapılır. İşlemin boyutuna göre ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişir. Ameliyattan sonra genel anestezi alan vakalar yaklaşık 4-5 saat ameliyat sonrasını hastanede geçirdikten sonra eve gidebilirler.İşlemden sonra yaklaşık iki hafta işlem yapılan bölgeyi saracak tarzda diz üstü çorap benzeri korseler giyilmesi gerekir.

False