GeriKişisel Bakım Kadınlara Dudak Bakımı Tüyoları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlara Dudak Bakımı Tüyoları

Kadınlara Dudak Bakımı Tüyoları

Biraz özen ve biraz da önlemle sağlıklı ve estetik dudaklara sahip olmak mümkün.

Hangi kadın dolgun, pürüzsüz ve baştan çıkartıcı dudaklara sahip olmak istemez ki? Biraz özen ve biraz da önlemle sağlıklı ve estetik dudaklara sahip olmak mümkün.

Dudaklarımız, en hassas organımız. Dudak derisinin ince olması, melanin maddesinin çok az olması ve yağ dokusunun azlığı bu hassasiyete neden olmaktadır. İklim değişiklikleri, dudak yalama alışkanlığı, kullanılan bazı ilaçlar, yüze uygulanan kozmetik ürünlerin dudaklara temas etmesi, diş hekimlerinin kullanmış oldukları dolgu malzemelerinin dudaklara teması ve güzel görünüm kazandırmak amacıyla uygulanan dudak kozmetikleri dudaklarımızın tahriş olmasına neden olan başlıca etmenlerdir.

Tahriş edici maddeler dudaklarda kızarıklık, gerilme, kanama ve çatlama gibi bulgulara neden olur. Tedavisinde öncelikli olarak tahriş edici maddeyle olan temasın ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de sırta yapılacak yama testi, kullanılan kozmetik üründeki alerjen maddenin tespitini sağlayacaktır. Alerjik maddenin tespitinde yama testine başvurulur. Test kişinin sırtına alerjik maddelerin yapıştırılıp 48-72 saat sonra değerlendirilmesi prensibine dayanır. Bu süre içinde test materyalleri sırttan çıkartılmamalı ve ıslatılmamalıdır. Test sonucuna göre ruj içeriğinde yer alan madde hastaya belirtilerek o maddeyi içeren rujları hastanın kullanmaması konusunda bilgi verilir. Test sonrasında hasta, kullanacağı ürünlerin etiket bilgisine dikkat etmelidir.

Güneş Dudakları Yaşlandırır

Dudakların en önemli düşmanlarından biri de güneş! Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalma sonrasında dudaklarda ciddi zararlar gözlenir. Ağız çevresindeki kırışıklıklar ve dudak çevresi lekelenmeleri, güneşin bu bölgeye vermiş olduğu zararın göstergesidir. Kolajen dokunun güneş etkisiyle zarar görmesi kırışıklara neden olur. Dudaklarınızın yaşınızı ele vermesini istemiyorsanız, kullandığınız ruj ve dudak nemlendiricilerin güneş koruyucu içerenlerden seçmelisiniz.

Nemsiz Bırakmayın

Yaz mevsiminde dudaklar, hem ultraviyolenin direkt zararından hem de havuzun klorlu sularından dolayı daha fazla zarar görür. Kısa sürede yoğun güneşe maruziyet sonrasında kızarıklık, sulanma, gerilme ve kanama gibi bulgular gözlenir. Güneş koruyucu içeren dudak nemlendiricileri yardımıyla dudaklar hem nemlenmiş hem de daha fazla zarar görmesi engellenmiş olur. İlerlemiş vakalarda cilt hastalıkları hekimlerinin önerileri doğrultusunda steroid içeren kremlere başvurulur.

Dudaklardaki uçuk hastalığına neden olan herpes virüsü güneş ışınlarıyla alevlenir. Tedavisinde hafif vakalarda uçuğu harici tedavi edici ilaçlara başvurulurken ilerlemiş vakalarda ağızdan tablet tedavisine başvurulur. Güneşten kaçınmak tedavinin en önemli parçasıdır.

Işıldayan Dudaklar İçin

• Dudaklarınızın çatlamaması ve kurumaması için çantanızdan dudak nemlendiricisini eksik etmeyin.

• Nemlendiricilerin ve rujların güneş koruyucu içermesine dikkat edin. Bu şekilde güneşten kaynaklanacak zararlı etkiler de engellenmiş olur.

• Ruj sürdükten sonra dudaklarınızda kaşıntı, sulantı ve kızarıklık gibi şikayetleriniz oluyorsa ruj içeriğindeki maddeye karşı alerjiniz olabilir. Alerjik maddenin tespitinde yama testi yardımcı olacaktır.

• Sabah ve akşam dudaklarınızı yumuşak bir fırçayla ovun. Böylece yüzeysel dudak peelingi yapmış olacaksınız.

• Dudak makyajını temizlemeden kesinlikle uyumayın.

• Dolgun dudak hayallerinizi süslüyorsa dolgu uygulamalarından yararlanın.

Dermatoloji Uzmanı
Dr. Gökhan Okan

False