GeriSağlık Kadınlar ayakkabı seçerken daha dikkatli olmalı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar ayakkabı seçerken daha dikkatli olmalı!

Kadınlar ayakkabı seçerken daha dikkatli olmalı!

Ojeli tırnakların uzun süre ayakkabıda kalması problemlere yol açabilir.

Ayak Sağlığı Uzmanı İsmail Tuncel; kadınların ayakkabı, bot ve çizme alırken bazı konulara dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca ojeli tırnakların uzun süre bot veya çizmede kalmasının da bazı problemlere yol açabileceğini açıkladı.

Bursa'da faaliyet gösteren bir ayak sağlığı merkezinin sahibi de olan Tuncel, yaptığı açıklamada, özellikle kadınların, ayakkabı, bot ve çizme tercihinde bazı konulara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Her insanın ayağında 19 damar kası ve 7 bin 200 sinir ucu bulunduğuna dikkati çeken Tuncel, yanlış tercihlerin, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini anlattı.

Zorunlu olarak kış aylarında herkesin kapalı ayakkabı giydiğini dile getiren Tuncel, "Ayakkabı seçiminin, ayak yapısıyla direkt ilgisi vardır. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Her akşam eve gelindiğinde ayaklar sabunlu suyla yıkanmalıdır" dedi.

Tuncel, kimi kadınların şık görünmek için sağlık sorunlarına neden olabilecek hatalar yaptığını savundu.

Bunlardan birinin, ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya bot giyilmesi olduğuna işaret eden Tuncel, şöyle konuştu:

"Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir. Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz. Deride bulunan 400 ter gözeneği zaman içinde kapanır. Bunun devamında da ayakta değişim başlar. Mantar enfeksiyonu tırnağa bulaşır ki bu da şekil ve renk bozukluğunu devamında getirir. Ayrıca ojelerdeki kimyasal maddeler, havasız ortamda tırnağın hem rengini değiştirir hem de kavisini bozar. Tırnaktaki kavis adeta dağ şeklini alır, renk değişikliği iki katına çıkar ve mantar enfeksiyonu gelişir."

AA

False