GeriÇocuk Sağlığı Islak saçla gezmesine izin vermeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Islak saçla gezmesine izin vermeyin

Islak saçla gezmesine izin vermeyin

“Yaz geldi, bir şey olmaz” demeyin!

Kışın sıkça karşılaştığımız boğaz enfeksiyonlarından yazın kurtulduğumuzu zannederiz. Yaz aylarında kapalı alanlarda klima kullanımının artmasıyla, soğuk yiyecek ve buzlu içecekler nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına oldukça fazla rastlanıldığını belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, çocukların daha hassas bünyeye sahip olduklarını ve alınması gereken önlemleri anlattı.

Çocuklar daha hassas olan yapıları nedeniyle yazın daha çok hasta olmaya meyillidirler. Çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından biriside bademcik ve geniz eti hastalıklarıdır. Kreş ve okul çağı ile birlikte çocuklar daha fazla mikroorganizmaya maruz kalmakta ve bu dönemlerde hastalık sıklığı artmaktadır.

Okul bitti, yaz geldi

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, okulların kapanmasıyla güneşli havalarda parkta, bahçede oyun oynayan ve terleyen çocukların soğuk su içmeleri, çok sık dondurma yemeleri gibi nedenlerle, vücut ısısındaki ani düşüşler üst solunum yollarına giden damarların daralmasına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olabildiğini belirtiyor.

Yine aynı şekilde özellikle tatildeyken güneşin altında geçirilen uzun saatler ve denizden çıktıktan sonra saçların kurulanmaması, hava değişimine bağlı olarak vücudun ısı dengesini olumsuz etkileyebiliyor.

Boğaz ağrıları çocuğunuz için kabus olmasın

Bademcik (Tonsil) ve geniz eti (Adenoid) lenfoid dokulardır. Bademcikler boğazda iki yanda, geniz eti, burun arka deliklerinin gerisinde, geniz dediğimiz bölgede bulunurlar. Görevleri bağışıklık sistemi ile ilgilidir.

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, “Bademciklerin en belirgin hastalık bulgusu sık iltihaplanması, ateşlenme, boğaz ağrısı veya çok büyüyüp boğazı daraltması şeklindedir. Geniz etinin bulgusu ise burun tıkanıklığı, gece ağzı açık uyuma ve horlama, gelişme geriliği, iştahsızlık, çene ve diş sorunları, kulaklarda sıvı birikimi ve işitme kaybı, sık orta kulak iltihabı, sinüzit atakları şeklinde özetlenebilir. Bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları sıklıkla birlikte görülse de, ayrı ayrı da olabilmektedir” şeklinde ifade ediyor.

Alınması gereken önlemler

- Çocuğunuzu ortam koşullarına uygun giydirmelisiniz.

- Terledikten sonra kıyafetlerini mutlaka değiştirmelisiniz.

- Deniz, havuz ya da duştan çıktıktan sonra saçları (bulunduğunuz ortamda kurutma makinesi olmasa bile) havlu yardımıyla muhakkak kurulamalısınız, ıslak saçların rüzgarda kendiliğinden kuruması ileride çocuğunuzda sinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

- Dondurma gibi soğuk yiyeceklerden sonra çocuğunuza oda sıcaklığında su içirebilirsiniz.

- Her zaman olduğu gibi hastalıktan korunmak için hijyen koşullarına uyulması, el – ayak bakımı, ortak eşya kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tedavi

Bademcik iltihapları antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Fakat senede birkaç kez iltihaplanması, bu sık iltihaplanmaların en az iki yıldır yaşanması veya bademciklerin çok iri olup boğazı tıkaması durumlarında ameliyat düşünülmelidir.

Bademcik ameliyatı fonksiyonunu yitirmiş, sık iltihaplanan dokular alındığı için çocuklara zarar vermez, tam tersine yarar sağlar.

Geniz eti ailelerce ciddiye alınmalıdır. Geniz eti rahatsızlıkları çocuklarda, gelişim geriliği, kulak sorunları, uyku apnesi, gece çişini tutamamak gibi pek çok soruna yol açabilmektedir. Birlikte görülebilen kulakta sıvı toplanma (Seroz otit) veya sık orta kulak iltihabı gibi durumlar ilaçlar ile tedaviye her zaman yanıt vermezler. Bu durumda yapılan kulak zarlarına tüp takma operasyonu ile problemler çözülebilir.

Tüm bu ameliyatlar duruma göre 2-3 yaşından itibaren yapılabilir. Çocukların büyümesini beklemeye gerek yoktur. Ameliyatı geciktirmek tam tersine yarar değil, zarar getirir. Elbette ki ameliyat kararları doğru verilmeli, gereksiz ameliyatlardan kaçınılmalıdır. 

False