GeriEtkinlikler “İşe Yarar Adam”ın Sergisi Bile Olur!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“İşe Yarar Adam”ın Sergisi Bile Olur!

“İşe Yarar Adam”ın Sergisi Bile Olur!
Abone Olgoogle-news

Serkan Özkaya'nın "Homo Practicus" başlıklı sergisi, Galeri Nev'de.

Galeri Nev İstanbul 2010/2011 sergi sezonunu 1 Ekim tarihinde Serkan Özkaya'nın "Homo Practicus" başlıklı sergisi ile açıyor. Bu, geçtiğimiz sezon Galeri Nev’deki “Türbülans” sergisinde “Uçan Sandalye” eseri sergilenmiş olan sanatçının Galeri Nev’deki ilk kişisel sergisi olacak.

Özkaya’nın buluşu olan ve Latince tınlayan “Homo Pacticus”, dilimize “İşe Yarar Adam” olarak çevrilebilir. Yaklaşık yirmi yıldır, çoğaltılabilen sanat nesnesi üzerine çalışan ve üreten Özkaya, “Homo Practicus” ile tasarım ve heykeli, aynı kutuptan mıknatıslar gibi karşı karşıya getiriyor.

Bu yapıtı için yola çıkarken, aklındaki sorunun “Müzelik bir heykeli, işlevsel bir obje gibi tasarlamak mümkün mü?” olduğunu belirten Özkaya, yapıtında, her iki disiplinin özelliklerini karşı karşıya getirmeye ve ortaya çıkan gerilim içerisinde onları uzlaştırmaya çalışıyor.

“İşe Yarar Adam”ın Sergisi Bile Olur

Aynı figürün farklı işlevlere uygun olarak konumlandırılmasını içeren sergide “Homo Practicus”, avize, masa, heykel ya da şemsiyelik gibi işlevlere bürünmüş olarak görülebilir. Bir yandan erkeğin sosyal hayat içerisindeki rolüne, öte yandan işlevin tasarım için olan gerekliliğine karşılaştırmalı ve eleştirel bir bakış sunan sergi 1 Kasım 2010 tarihine kadar açık kalacak.

 “Homo Practicus”un bilgisayar modelleme ve kalıp aşamaları Onbiriki Tasarım ve Stüdyo M'de, çoğaltma ve boyama aşamaları ise Davut Çakır atölyesinde gerçekleştirildi. Yapıtların fotoğrafları Barış Özçetin tarafından çekildi.

Galeri Nev İstanbul Pazar/Pazartesi hariç her gün saat 11:00-18:30 arasında açıktır.

False