GeriKanuni Hak Ve Yasalar İşe Dönmek Bebeği Emzirmeye Engel Değil!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşe Dönmek Bebeği Emzirmeye Engel Değil!

İşe Dönmek Bebeği Emzirmeye Engel Değil!

Mucize gerçekleşti. Bebeğinizi kucağınıza aldınız, doğum izniniz bitti ve işe geri döndünüz.

Mucize gerçekleşti. Bebeğinizi kucağınıza aldınız, doğum izniniz bitti ve işe geri döndünüz.

İlk 4- 6 ay arasında anne sütü bebek için tek başına yeterli tek doğal kaynaktır. Amerikan pediatri derneği bebekleri 12 ay boyunca emzirmeyi 2010 hedefleri içine aldı. 1 yaşına gelene kadar bebeğinizi emzirmeniz fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimi açısından en uygun yöntemdir. İşe dönmeniz bebeğinizi emzirmenize engel değildir.

Yasalar Ne Diyor?

Yasalarımız doğumdan sonra işe dönen annelere bebek 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni vermektedir. Sütün devamlılığı için süt üretimin uyarılmasına ihtiyaç vardır. Bu uyarım ya emzirerek veya göğüs pompası ile sağlanabilir. Evde olduğunuz zamanlar içinde bebeğinizi emzirerek bunu sağlarsınız, işyerinde ise göğüs pompası süt tedarikinizi devam ettirmenize yardım eder.

Bebeğinizi sabah işe gitmeden, işten dönünce, geceleri ve hafta sonları mümkün olduğunca sık emzirin. İşyeriniz evinize veya yuvaya yakınsa öğlen tatillerinizde bebeğinizi ziyaret edin. İşyerinizde süt sağmak için uygun şartları oluşturmaya çalışın.

Sütünüzü Nasıl Saklayacaksınız?

Çalışan anne günde 2 ila 4 kez arasında sütünü sağabilir. Bu hem süt uyarımını sağlarken hem de bebeğinizin ertesi gün siz işteyken anne sütüyle beslenmesini sağlayacaktır. Süt 3-4 gün kadar buzdolabında, 2 hafta buzdolabının dondurucu bölümünde, buzdolabında bulunan kapaklı dondurucu bölümünde 3–4 ay, bağımsız dondurucularda sıfır derecenin altında 6–8 ay saklanabilir.

Sağılmış sütü ziyan etmemek için 60-120 ml’lik miktarlarda saklamaya çalışın. Dondurucudan çıkardığınız sütü ılık suda bekleterek çözdürün, mikrodalga veya direkt ısıya maruz bırakarak çözdürmeyin.

Uzun süre saklanma gerekmiyorsa mutlaka buzdolabını tercih edin, dondurucuda bekletmek bağışıklık hücrelerini ve bebeği enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan bileşenlerin bir kısmının kaybına neden olmaktadır. Dondurucuya koyduğunuz sütlerin üzerine tarih atıp, kullanmaya başladığınız sütleri sırayla (ilk sağılandan başlayarak) kullanın. Çözünmüş olan sütü 24 saat içinde kullanın ve tekrar dondurmayın.

Diyetisyen Canan Aksoy

False