GeriSağlık İnsanlar hayatının üçte birini uyuyarak geçiriyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlar hayatının üçte birini uyuyarak geçiriyor!

İnsanlar hayatının üçte birini uyuyarak geçiriyor!

Uyku süresi ve bozuklukları sosyal hayatı etkiliyor.

Samsun’da özel bir hastanenin Uyku Bozuklukları Merkezi’nde görevli Uzm. Dr. Salih Bilgin, insanların çoğunun hayatının yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğini belirterek, uyku süreleri genetik faktörlerin etkisi ile kişiden kişiye değişiklik gösterir. Doğuştan itibaren belirlenmiş olan bu süreyi belli limitler dışında değiştirmek mümkün olmadığını vurguladı.

HAYATIN ÜÇTE BİRİ UYKU

İnsanlar hayatının üçte birini uyuyarak geçiriyor

Uyku süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte bu süre 4-11 saat arasında değiştiği bilinmektedir. Uyku süreleri genetik faktörlerin etkisi ile kişiden kişiye değişiklik gösterir. Doğuştan itibaren belirlenmiş olan bu süreyi belli limitler dışında değiştirmek mümkün olmamaktadır. Süreyi kısaltmak zorunda kaldığımızda uyku yoksunluğu sonucu görülen istenmeyen belirtilerle karşılaşmaktayız. İş hayatı, verimlilik ve trafik kazaları ile uyku ve uyku bozukluklarının ilişkilerinin ortaya konması uyku bozukluklarının ayrı bir disiplin olmasında önemli kaldırım taşlarını oluşturmuştur.

UYKU HASTALIKLARI SOSYAL YAŞANTIYI BOZUYOR

 

İnsanlar hayatının üçte birini uyuyarak geçiriyor
 

Genel anlamda uykunun kendisine ait bozukluklar, uykuda ortaya çıkıp uyanıklık fonksiyonlarının bozulmasına sebep olan hastalıklar ve uyanıklıkta ortaya çıkıp uykuyu etkileyen hastalıklar bu bilim dalı içinde incelenir. Uyku tıbbı, geniş bir hastalık yelpazesine sahip olması nedeniyle nöroloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri, kulak burun boğaz, kardiyoloji, gastroenteroloji, endokrinoloji, geriatri ve pediatri başta olmak üzere diğer bilim dalları ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir.

ŞİDDETLİ HORLAMASI OLANLAR

  

Eğer eşleri solunum durması fark ediyorsa veya kendileri uykudan yorgun ve baş ağrısı ile uyanıyorlarsa, gündüz kendilerini uykulu hissediyorlarsa mutlaka hekime başvurmalı ve en az bir gece uyku laboratuvarında incelenmelidir. Uyku bozukluğundan şüphelenilen hastanın önce bir uyku bozuklukları uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Bazen sadece muayene ile tanı konabilirken; bazen de hastaya uyku tetkikleri yapılarak altta yatan sebepler ortaya konabilir. Uyku tetkikleri hastanın evinde, yatağında veya uyku bozuklukları merkezinde yapılabilir. Tüm gece laboratuvarda ve teknisyen kontrolünde yapılan polisomnografi, uyku tetkiki için altın standarttır.

UYKU KALİTENİZİ ARTTIRMANIN 20 YOLU

[fotogaleri=1345]

False