GeriBebek Sağlığı İnmemiş testis ileride kısırlığa neden olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnmemiş testis ileride kısırlığa neden olabilir

İnmemiş testis ileride kısırlığa neden olabilir

İnmemiş testis sorununun erken doğan bebeklerde daha sık görüldüğünü belirten Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, inmemiş testis tedavisi ihmal edilirse problemin ileride kısırlık dahil birçok soruna yol açabileceğini söyledi.

Anne karnında gelişmeye başlayan testisler, doğum zamanı yaklaşırken skrotuma yani testislerin bulunduğu torbalara iner. Bu inme gerçekleşmezse, inmemiş̧ testis sorunu ortaya çıkar. Tek bir testiste yaşanabileceği gibi, her iki testisi de etkileyebilir. Doğumdan sonraki ilk altı ay içerisinde vakaların bir kısmında testisler kendiliğinden iner. Altı ayı geçmesine rağmen testisler torbaya yerleşmemişse, inmemiş̧ testis tanısı kesinleşir.

SONUÇLARI CİDDİ OLABİLİR

Testisler belli bir sıcaklıkta sağlıklı olarak faaliyetlerini sürdürebilirler. Karnın içinde veya kasıkta kalan testisler ise aşırı ısıdan zarar görebilir. Testislerin sperm üretebilmesi için, vücut sıcaklığının altında bir ısıda olmaları gerekir. Kısırlığa kadar yol açabilecek bu durumun yanında, kötü huylu tümör oluşumu da görülebilir. Ayrıca boş ya da asimetrik testis torbaları, ilerleyen yaslarda psikolojik sıkıntılara neden olabilir. İnmemiş̧ testis sorunu yaşayan erkeklerde kasık fıtığı gelişme ihtimali de vardır.

TEDAVİ İÇİN CERRAHİ MÜDAHALE

İnmemiş̧ testis tedavisi cerrahi yöntem ile yapılır. Bu ameliyatın ismi orşiopeksi / orkidopeksi tekniğidir. Testisler kasıktan küçük bir kesik ile skrotuma indirilir ve torbaya sabitlenir. Testisin beraberindeki yapışıklıkların ve çoğunlukla birlikte bulunan fıtık kesesinin de ayıklanmasının başarılı bir sonuç için çok önemlidir. Karnın içinde bulunanlar ise kapalı ameliyatla bulunup indirilir. Hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Aynı gün içerisinde taburcu edilir. Ardından belli aralıklarla yapılan kontrollerle iyileşme durumu tespit edilir. Çocuğun yürümesinde, hareketinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi ağrı kesici şurupların verilmesi, birkaç gün evde dinlenme önerilir. 

Geçmişte kullanılan hormon tedavisinin etkin olmadığı bilimsel klinik çalışmalarla ispatlanmıştır. Ayrıca çok küçük yaşlarda olan bebeklere hormon vermek daha büyük riskler içerir. Hormon testleri, ancak her iki testisin de karın içinde bulunduğu düşünülen testislerin varlığının tanısı amaçlı yapılır.

Bebeklerde inmemiş̧ testis sorununun yukarıda özetlenen bir ameliyatla 1 yaş civarında tedavi edilmesi önemlidir. Daha küçük aylarda da ameliyat önerenler olsa da uzun dönem sonuçlar 1 yaş civarı ameliyatın sonuçlarının cerrahın deneyimi ve uzmanlığı ile de ilgili olarak daha sağlıklı olduğunu önermektedir. Yine 1 yaşından büyük herhangi bir yaşta tanı konulan inmemiş testisli çocukların da yaşa bakılmaksızın ameliyatının bir an önce yapılmasını gerekir.

İnmemiş testis sorununun doğru bir zamanda ve doğru bir ameliyatla yapılmalıdır. Ayrıca konusunda uzman ve deneyimli bir çocuk cerrahı ve üroloğunca yapılması çok önemlidir. Böylece bebeğin ilerleyen yaşlarda son derece önemli tıbbi, fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşaması engellenebilecektir.

False