GeriNasıl Yapılır? İncir Çekirdeği Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Ve Kullanımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İncir Çekirdeği Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Ve Kullanımı

İncir Çekirdeği Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Meyvelerin, sebzelerin ve çeşitli bitkilerin hem kendisinden hem çekirdeğinden hem de yaprakları gibi birçok yerinden fayda sağlanabilmektedir. İncir bu meyvelerden biridir. İncir çekirdeği yağı nedir? İncir çekirdeği yağı nasıl yapılır? İncir çekirdeği yağı neye iyi gelir? İşte incir çekirdeği yağı ile ilgili detaylı bilgiler.

İncir çekirdeği yağı sağlık yönünden çok faydası olan bitkisel bir yağdır. Fakat incir çekirdeği yağının birçok faydasının bulunuyor olmasına karşın birçok kişi incir çekirdeği yağının faydalarından bihaberdir. Son yıllarda oldukça gündemde olan incir çekirdeği yağının ne olduğu, faydaları ve incir çekirdeği yağı ile ilgili bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

İncir Çekirdeği Yağı Nedir?

İncir çekirdeği yağı sıcak iklim bölgelerinde yetişmekte olan incir meyvesinin çekirdeklerinin ayrılması sonucunda elde edilen yağdır. İncir çekirdeği yağı üzerinde yapılan analizlerde içeriğinde çok sayıda vitamin mineral ve omega 3 gibi faydalı yağların bulunduğu görülmüştür.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır ve Nasıl Elde Edilir?

İncir çekirdeği yağı incirin içerisinde bulunan çok sayıdaki çekirdekten elde edilmektedir. İncir çekirdeği yağı olgunlaşan incirlerin toplanması ve temizlenmesinin ardından hiçbir ısıl işlem uygulanmadan direk preslenme yolu ile elde edilmektedir. Preslenme yolu dışında bazı kimyasal maddelerin incire eklenmesiyle yağ eldesi yapılsa dahi bu oldukça sakıncalı ve incir çekirdeği yağının içerisinde normalde bulunan faydalı olan tüm içeriğin yok olmasını sağlayan bir işlemdir.

İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Meyve olarak tüketilen incirin birçok hastalık açısından yardımcı tedavi oluşturmasının yanı sıra içerisinde yer alan yağlarında birçok hastalığa faydası olduğu belirlenmiştir. İncir çekirdeğinin içinde süt içinde bulunan kalsiyumdan tam olarak iki kat daha fazla oranda kalsiyum içerdiği belirlenmiştir. Aynı zamanda incir lif açısından da oldukça zengin olan bir meyvedir. Çekirdeğinin yağında C vitamini yüklü olarak bulunmaktadır. Taze toplanmış olan incirlerden elde edilen incir çekirdeği yağı kanın pıhtılaşmasının önüne geçtiği için kalp damar sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kalp krizinin oluşma riskini azaltır aynı zamanda damar tıkanıklıklarının önüne geçilmesinde yardımcı olur.

İncir Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

İncir çekirdeği yağı vücutta meydana gelmiş olan yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yara izlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesinde rol oynar. Gebelik döneminde vücutta meydana gelen çatlakların giderilmesi için kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Dudaklarda meydana gelen yaralarda, dudak çatlaklarında da kullanılması uygun ve faydalıdır.

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

1.Yıpranmış saçların beslenmesini sağlayan doğal bakım yağıdır.

İçerdiği vitaminler ile kuru olan saçların nemini kazanmasında, dökülen saçların dökülmesinin azalmasında rol oynar. Saçların onarılmasını ve bakımını sağlar. Saçların güçlenmesinde ve parlak görünüm kazanmasında yardımcı olur.

2.Çatlak görünümünü ortadan kaldırır.

Dudaklar, eller özellikle kış aylarında çatlamaya meyillidir. El ayaklardaki ve dudaklardaki çatlakları yok etmeye ve cildin nemini kazanmasına yardımcı olur. Doğum yapılmasının ardından meydana gelen çatlaklarda hücre onarımını sağladığı için görüntünün hafiflemesini sağlar.

3.Antioksidan içeriği ile bağışıklığı güçlendirir.

İçerisinde bulunan yüksek orandaki antioksidan ve omega yağ asitleri sebebi ile bağışıklığı güçlenmesinde, hastalıklara karşı vücudun savunmasında önemli rol oynar.

4.Üreme sağlığını korur.

Cinsellik açısından olumlu faydaları görülmüştür. Cinsel isteğin harekete geçmesini saplayan bir takım mineralleri içermesi ile üreme hormonlarının doğru çalışmasını sağlar.

5. İnsülin hormonunu dengeler.

İçerisinde potasyum bulunduran incir çekirdeği yağı insülin hormonunu dengeler.

6.Antibakteriyal özelliği vardır.

Dokuları iyileştirdiği gözlemlenen bu yağın içinde mikropların ölmesini sağlayan antibakteriyel özellik bulunur ve bu özellikle birlikte uçuk, sivilce gibi sorunlara iyi gelir.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

İncir çekirdeği yağı şampuanlara birkaç damla eklenebilir. Cilt yüzeyine sürülebilir. Uçukların ve sivilcelerin üzerine direk sürülebilir. Günlük 1 çay kaşığı kadar tüketilebilir. Göz altında bulunan morlukların giderilmesi için göz altına masaj yapılarak sürülebilir.

False