GeriKişisel Bakım İleri yaşta cilt bakımı nasıl olmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İleri yaşta cilt bakımı nasıl olmalı?

İleri yaşta cilt bakımı nasıl olmalı?

Kırk yaşından sonra bile pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmanın sırları…

Gençlikte herkesin cildi güzeldir, önemli olan cildin güzelliğini sağlayan diriliği ve tazeliği ileri yaşlarda da olabildiğince sürdürebilmek. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Okan Yücel, doğru yürütülen bir bakım programı ile kişinin kırkından sonra bile kırışıksız, canlı bir deriye sahip olabileceğinin altını çizdi. Dr. Yücel, ilerleyen yaşta pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmanın sırlarını anlattı.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kullanılan ilaçlar, hava kirliliği, geçirilen rahatsızlıklar cilt üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. İlerleyen yaşlarda kullanılacak nemlendiricilerin cildi nemlendirmenin yanı sıra onarıcı özelliklerinin de bulunması gerekir.

Cildin ihtiyaçlarına uygun bakımlar uygulanmalı

Cildimiz güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımları, hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme, sigara gibi etkenlerle yıpranır. Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik (ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla cildimizde kırışıklıklar, renk değişikliği (sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir. Bu durum bakımsızlıkla birleştiğinde gözle görülür şekilde hızlanır ve derinleşir. Bununla beraber, zamanın ve olumsuz faktörlerin cildimizde yaptığı tahribatı yumuşatmak ve geciktirmek elimizdedir. Cildinizi güzelleştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. Bu yöntemler cildinizi doğru tanımaktan başlayan ve cildin ihtiyaçlarına yönelik bakım ve uygulamaları içeren bir süreci kapsar. Uzman kişilerin size önerip titizlikle uygulayacakları profesyonel cilt bakımı, ev bakımınızda kullanmanızı önerecekleri cilt bakım ürünleri, sağlıklı ve taze bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanacağınız ürünler hassasiyetle seçilmeli

Cilt bakımı işleminden önce mutlaka cilt kontrolünüz yapılır. Cilt tipiniz, yıpranma derecesi, mevcut problemler, yaşınız gibi faktörler dikkate alınarak hangi cilt bakımı ürünlerinin kullanılacağı tespit edilmeli ve size özel cilt bakım programınız oluşturulmalıdır. Kullanılacak ürünler hassasiyetle seçilmeli ve doğru işlem sırası takip edilerek özenle uygulanmalıdır.

Profesyonel cilt bakımı yapılmasının amacı gözeneklerin temizlenmesi, cilde oksijen sağlanması, parlaklık, canlılık ve tazelik kazanması için metabolizmanın hızlandırılması ve lenf drenajı ile toksinlerin atılmasıdır. Cildinizin üzerinde kalıcı, koruyucu ve besleyici bir tabaka oluşturarak; kırışıklıkların oluşumunun geciktirilmesi, cildinizin daha genç ve gergin bir hal alması hedeflenmektedir. Cilt bakımı işlemi, yapılacak bakımın özelliklerine göre 45 - 90 dakika sürebilir.

Dolguyla yapılan küçük ama sihirli dokunuşlar

Kırışıklık ve yaşlılık çizgilerinden kurtulmak için bir başka çözüm de ‘dolgu’ yaptırmaktır. Küçük dokunuşlarla yüzün ifadesi bir anda değişir. Üstelik sosyal yaşamdan uzaklaşmadan, depresyona girmeden gayet doğal bir görünümü koruyarak. Bu dolgu uygulamaları aşağıdaki bölgeler için uygundur:

 • Gülme çizgileri
 • Sigara çizgileri
 • Dudak kenarlarındaki çizgiler
 • Yara izleri
 • Dudaklar, yanaklar, elmacık kemikleri ve gözaltları

Not: Uygulamayı yapacak kişi bu konuda tecrübeli bir dermatolog, plastik cerrah veya medikal estetik doktoru olabilir.

False