GeriBebek Sağlığı İkiz bebeklerin gelişimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkiz bebeklerin gelişimi

İkiz bebeklerin gelişimi
Abone Olgoogle-news

İkiz bebeklerin bakımı nasıl yapılmalı?

İkizlerle ilgili uzun dönemli takip çalışmaları tıp literatüründe son derece kısıtlıdır.

Son yıllarda çoğul gebelik oranlarında ciddi bir artış gözlenmiştir. İkizlerde %65 üçüzler de ise %400 oranında artış gerçekleşmiştir. Literatür ise bu artışın çok gerisinde kalmıştır. Yetersiz kaynaklardan dolayı ikiz yetiştiren anne babaların akıllarında pek çok soru cevapsız kalmaktadır. İşte bu sorulara ışık tutmak üzere Dr.Gülnihal Şarman ikiz bebeklerin bakımı ve gelişimi ile ilgili tüm ayrıntıları bizlerle paylaştı, hem de hayatın en içinden şekliyle...

İKİZLERİN YENİDOĞAN DÖNEMİ

Beklenen doğum zamanı: Çoğul gebeliklerde zamanından önce yani 40.haftayı bitirmeden doğum son derce sık görülür. İkizlerin doğum zamanı genellikle 34-37 haftalar arasındadır. Bu dönemde doğmuş bebeklere geç preterm denir. Bu bebekler hala prematürelik ilgili sorunları olabilecek bebeklerdir. Genellikle iki kilonun üzerinde doğsalar da birçok yetenekleri kısıtlıdır.

Özellikle solunum düzenleri bozuktur ve apne dediğimiz solunum durması atakları yaşayabilirler. Sarılık sorunları karaciğerlerinin yeterli çalışmaması nedeniyle daha uzun sürer ve takip gerektirir. Özellikle beslenme yetenekleri kısıtlı olduğundan tüple beslemek ve yakın takip etmek çok önemlidir. Geç preterm bebekler annelerini kuvvetle ememezler. İlk haftalarda sıklıkla biberon, kadeh gibi araçlarla beslenmelerine destek olunmalıdır. Günde 8 kere en az 40-50 ml anne sütü anne sütü veya mama almaları gerekir. Böylelikle ilk haftalarda yeteri kadar büyüyebilirler. Bazı ikiz bebekler ise çok daha erken doğabilir ve yoğun bakım süreçleri çeşitli hastalıklar nedeniyle zorlu geçebilir. Bunlardan bazıları, beyin kanaması, retina damarlarının hastalığı nedeniyle körlük ve görme bozuklukları, hastanede geçirilmiş enfeksiyon nedeniyle zeka özürü ve prematüreye has bağırsak hastalıklarıdır. İkiz gebeliğin takibi bu riskler nedeniyle son derece önemlidir.

Kadın doğum uzmanları bebekleri erken doğurtmamak için büyük çaba sarfederler. Örneğin yatak istirahati, bebeklerin sık ultrason takipleri, anneye bebeklerinin ciğerlerinin gelişimi için kortizon uygulaması gibi konulara çok dikkat edilir. Anne adaylarının riskli gebeler olmaları nedeniyle doğum öncesinde hangi hastanede doğuracaklarına karar vermeleri gerekir. Erken doğurma riskleri olduğundan yoğun bakımı donanımlı bir hastanede doğurmaları son derece önemlidir. Önceden gidip doğum bakım ekibiyle tanışmak doğum anında oluşacak pek çok kargaşayı önleyecektir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle