GeriDoğum Ikınmadan da normal doğum mümkün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ikınmadan da normal doğum mümkün

Ikınmadan da normal doğum mümkün

Kate Middleton, doğum acısını azaltmak için hipnoz yöntemine başvuracağını açıkladı.

Sancılar, ıkınmalar ve tarifsiz acılar, anne adaylarını normal doğumdan uzaklaştırıyor. Ancak artık hipnozla tüm bu problemlerden kurtularak normal doğum yapmak mümkün. Gelecek ay doğum yapacak Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın da, doğum acısını azaltmak için hipnoz yöntemine başvurmayı düşündüğü belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman, özellikle sancıdan korktuğu için sezaryene yönelen kadınlara hipnozu önerdi ve hipnozun doğumu nasıl kolaylaştırdığını anlattı.

“Hipnoz; öze dönüş, içsel bir yolculuk, farkındalığımızı artırıp özgürleşmek olarak da tanımlandığında doğumdaki faydaları çok daha iyi anlaşılabilir. Zira doğumu ağrılı hale getiren, zorlaştıran hatta bazen imkansızlaştıran nedenlerin başında, doğumun doğallığından uzaklaşıp tıbbi müdahale gerektiren süreç olarak değerlendirmek, anne adayının ağrı beklentisiyle korkup gerilmesi ve tüm bedeniyle birlikte doğum kanalı kaslarını kasması gelmektedir. Biz artık negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal seyri içinde bırakmak için hipnozu kullanıyoruz. Böylece kadın normal doğumda zaten vücudunda var olan programın işleyişine izin veriyor, doğum ağrısız, keyifli bir sürece dönüyor.”

Hipnoz, doğumu nasıl kolaylaştırıyor?

Duman, anne adayının hipnoz sayesinde nasıl rahat bir doğum geçirdiğini şu sözleriyle anlatıyor:

“Hamilelik boyunca 6.ayda itibaren, 5-6 seans hipnoz alan hastalarımız, doğumda kendilerine verdiğimiz komutları hatırlayarak, oto hipnozla doğumu kolaylaştırıyorlar. Üstelik bunun için hipnoz aldıkları doktor tarafından doğurtulmalarına da gerek yok. Hipnoz için bana gelen bazı anne adayları, doğum için yine kendi doktoruna gidebiliyor. Sonuçta doğum sürecine böylesine uyumla aktif olarak katılan bir anne adayı doğumu üstlenen hekim arkadaşları yormamış tam tersi, süreci keyifle yaşatmış oluyor. Bu konuda meslektaşlarımızla bilgimizi paylaşarak hastalarının konforunu artırmaya çalışıyoruz.”

Hipnoz yöntemi aynı zamanda, anne adayının hamilelik süresince yaşadığı uykusuzluk, stres, mide bulantısı-kusma, koku hassasiyeti, iştahsızlık gibi sorunları da azaltıyor.

Hipnozun bebeğe de faydası var

Hipnoz yöntemiyle doğumun sadece anne için değil, bebek için de bir konfor ve kolaylık olduğunu ifade eden Dr. Ayşe Duman, “ Hipnozun oluşturduğu gevşeme ve doğal ağrısız ortam, doğum sürecini kısaltır. Bebek, son derece huzurlu ve güven içinde doğar. Anne adayı, kolaylıkla öğreneceği hipnoz yöntemiyle, ağrılarını ortadan kaldırmayı öğrenip doğumun keyfini yaşayabilir. Dışarıdan negatif yönlendirmeler olsa bile, tıbbi bir engeli yoksa normal doğumla bebeğini kucağına alabilir” sözleriyle hipnozun çok yönlü bir yöntem olduğunu vurguluyor.


BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False