GeriSağlık İftarda tüketilen enginar karaciğeri temizliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İftarda tüketilen enginar karaciğeri temizliyor

İftarda tüketilen enginar karaciğeri temizliyor
Abone Olgoogle-news

Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan’dan ramazanda sağlıkla ilgili önemli tüyolar…

İftarda yenilen 1 adet enginarın karaciğeri temizlediğine dikkat çeken Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, ramazanda beslenme ile ilgili önemli ipuçlarını bizlerle paylaştı.

Ramazanda beslenme ile ilgili önemli tüyolar veren Dr. Ateşsaçan, “Oruç tutarken, hipofiz bezinden büyüme hormonu salgılanır ve tüm vücuttaki hasarlı dokuları onarır, tüm sistemler yenilenir. Canlılık artar ve yaşam uzar” şeklinde konuştu.

Karaciğerin temizlenmesi için 1 adet enginar tüketin

Karaciğer, vücudun geri dönüşüm merkezi gibi çalışır. Karaciğer tüm toksinleri seçip ayırır ve atılmasından sorumlu organa gönderir. Enginarda güçlü bir antioksidan olan “silymarin” vardır. Silymarin zarar görmüş karaciğer dokusunun tekrar yapılandırılması için önemlidir. İftarda 1 adet enginar karaciğeri temizler.

Zerdeçal da karaciğeri temizleyen gıdalardan biri

Gün içinde kullanılacak 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal de karaciğeri temizler. Etken maddesi kurkumindir. Karaciğeri kuvvetlendirir, karaciğer hasarına karşı önleyici etki gösterdiği saptanmıştır. Ağır yağlı yemekler, şekerli ve tatlı gıdalar, katkılı ve ambalajlı ürünler karaciğeri yorar.

Bolca su tüketmek böbrekleri temizler

Böbrekler, vücut suyunu dengeler, kanı atıklardan filtre ederek alkali kalmasını sağlar. Böbrek üstü bezinin görevleri de çok önemlidir. Sonuçta böbrekler az çalıştığı zaman, kan hücreleri azalır, kanda toksinler artar, bağışıklık zayıflar. Gün içinde bolca su tüketmek çok önemli, 2,5 litre suyun bir kısmını çok açık olarak bitki çayları şeklinde içilebilir.

Maydanoz suyu vücuttaki toksinleri temizler

Maydanoz mükemmel bir böbrek temizleyicisidir. Sahurda kahvaltı yaparken bolca tüketilebilir. Ramazan sonrasında limon ile kaynatılıp 10 gün boyunca sabah içilirse tüm toksinleri temizler, kilo vermeye yardım eder. Bağırsaklar; ikinci beyin gibidir. Kabızlık olursa vücutta toksinler birikir. Özellikle iftardan sonra rezene ve sinameki çayı içilebilir. Ek olarak sahurda 1 tatlı kaşığı kabaca öğütülmüş keten tohumu biraz yulaf ve süt ile birlikte tüketilirse kabızlığa iyi gelir.

İHA

False