GeriSağlık İdrardan diş üretecekler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdrardan diş üretecekler

İdrardan diş üretecekler

Çinli bilim adamları ilginç bir çalışmaya imza attı.

Çinli bilim adamları, idrardan diş geliştirme konusunda önemli gelişmeler kaydetti.

Sonuçları "Cell Regeneration" dergisinde yayımlanan araştırmayla kök hücre kaynağı olarak kullanılabilen insan idrarından, küçük diş benzeri yapının geliştirilebileceği kanıtlandı.

Araştırmayı yapan ekip, tekniğin, kayıp dişlerin yerine yenilerinin koyulmasını için geliştirilerek kullanılabileceğini umarken, diğer kök hücre araştırmacıları, bu hedefin önünde çok sayıda engel olduğunu belirtiyor.

Doğal diş kadar sert değil

Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitüleri'nde görevli ekibin yaptığı araştırmada geliştirilen diş benzeri yapının, diş özünü, kemiğini ve minesini içerdiği, öte yandan doğal diş kadar sert olmadığı kaydedildi.

İngiliz kök hücre bilim adamı profesör Chris Mason ise idrarın kötü bir başlangıç noktası olduğunu ifade ederek, çok az sayıdaki hücreyi kök hücrelere dönüştürme başarısının çok düşük olduğunu söyledi.

Mason, idrardan alınan hücrelerin, diğer hücre kaynaklarına göre kirlilik olasılığının da daha yüksek olduğu konusunda uyardı ve diş özünün, sinir ve kan damarlarına sahip olması gerektiğini vurguladı.

AA
 

False