GeriSağlık İdrar kaçırma sorununa akupunkturlu çözüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdrar kaçırma sorununa akupunkturlu çözüm

İdrar kaçırma sorununa akupunkturlu çözüm

Kadınların derdine 6 seansta son!

Kadınlarda idrar tutamama rahatsızlığında akupunktur ve nöral terapi uygulamalarının etkin sonuçlar ortaya koyduğunu söyleyen Uzman Dr. Hasan Ali Nogay, 6 seanstan oluşan tedavi yöntemi hakkında bilgiler verdi.

İdrar tutamama rahatsızlığında sebep olarak cerrahi jinekolojik müdahaleler, doğum sayısı ve şekli öne çıkar. Bağ dokusunun elastikiyetinin azlığına bağlı olan bu rahatsızlıkta genetik faktörler de çok önemlidir. Tekrarlayan mesane enfeksiyonları, menopoz, kabızlık, şişmanlık, diyabet ve bazı ilaçlar da idrar kaçırma rahatsızlığını tetikleyen faktörleri oluşturur.

6 seans akupunktur

Sadece stres ve sfinkter tipi tedavilerinde önerilen cerrahi müdahaleler öncesinde bile, Akupunktur ve Nöral Terapi yaklaşımlarının denenmesi hızlı ve başarılı sonuçlar verir. Ortalama 6 seans devam eden tedavi aşaması sonucunda kalıcı ve başarılı sonuçlar alınabilir.

Stres tipi

Karın içi basıncını artıran öksürme, hapşırma, gülme, egzersiz ve yük kaldırma gibi faaliyetler sırasında oluşan istem dışı idrar kaçırmadır. İdrarını tutamayan her 3 kadından 2’sinde görülen tiptir. Pelvis tabanı kaslarının bağ dokusunun zayıflığı, altta yatan sebep olarak değerlendirilir. Doğum sayısı ve doğumda uygulanan müdahaleler, iri bebek, ailesel faktörler ve menopoz riski artırmaktadır.

Sıkışma tipi

Tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği sırada, idrar torbasının farklı sebeplerle uyarılmasıyla idrarın kaçırılmasıdır. Bunun sebebi, mesane kaslarının aşırı aktivitesi ve uyarılmasıdır. Pelvis içi ve mesanenin enfeksiyonları, omurga travmaları, bel fıtığı, diyabet gibi hastalıklar sorumlu tutulabilmektedir.

Taşma tipi

Pelvis içi cerrahi müdahaleler, omurilik yaralanmaları, diyabet, multipl skleroz gibi hastalıkların yol açtığı düşünülmektedir.

Sfinkter yetersizliği

Sık olarak “mesane” düzeltme cerrahisi sonrasında görülmektedir. 

False