GeriSağlık İdeal kilonuza ulaşmak mı istiyorsunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdeal kilonuza ulaşmak mı istiyorsunuz?

İdeal kilonuza ulaşmak mı istiyorsunuz?

İşte size birkaç öneri…

Kilo almanın aslında kilo vermekten daha zor olduğunu biliyor musunuz? Şanslı kişiler sanılan, çok yedikleri halde kilo alamayan ya da iştahı olmayanlar bu durumdan şikayetçi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, “Kilo alamama sorunu” konusunda bilgi verdi.

İdeal kilonuza ulaşmak mı istiyorsunuz

İDEAL KİLONUZU HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

Çok zayıf olmak, az besin tüketimine bağlıysa önemli bir sağlık sorunu olabilir. Günlük olarak düzensiz alınan öğünler, total olarak tüketilen yetersiz kalori miktarı vücudun normal işlevselliğini zamanla bozar. Günlük olarak gerekli olan enerji miktarı tamamlanamadığı zaman yorgunluk, konsantrasyon kaybı ve huzursuzluk gibi durumlar oluşabilir. Özellikle bağışıklık sisteminde zayıflama olacağı için infeksiyon hastalıklarına yakalanma riski yüksektir.

İDEAL KİLOYA ULAŞMAK İÇİN ÖNERİLER

Bazı insanlar için kilo almak, vermek kadar zor olabilir. Bu konudaki genel yaklaşım, harcanandan daha çok enerji almaktır. Alınması gereken her yarım kg için harcanan enerjiden 3500 kalori daha fazla enerji almak gerekir. Kilo vermede nasıl sağlıklı bir yol izlemek gerekiyorsa ideal kiloya ulaşmada da aynı bakış açısına sahip olmak gerekir.

• Günlük olarak her besin grubundan mutlaka tüketilmelidir.

• Kalori miktarı yoğun olan besinler tercih edilmelidir. Örneğin; ara öğünlere sütlü bir tatlı veya kuru meyveler eklenebilir.

• Ayrıca gün içinde fındık, badem ve ceviz tüketilebilir.

• Gece öğününde meyveli müsli veya ballı-muzlu süt tüketilebilir.

• Ana öğünlerde ise makarna ve pilav eklenebilir. Özellikle öğünlerde hem kalp sağlığı için hem de yağlar tokluk hissi yaratacağı için yağlı yiyecekler yerine karbonhidratları zengin tutmak önemlidir.

• Sıvıların yemeklerden önce ve yemek sırasında alınması yerine başka zamanlara kaydırılabilir.

• Mide hacmini hemen dolduracak posalı gıdalar ve soda gibi içecekler yemek sırasında daha az tüketilmelidir. Enerji bakımından meyve suları tercih edilebilir.

İŞTAHSIZLIĞA KARŞI BU ÖNERİLERİ UYGULAYIN

İştah kaybının; hastalık, ağrı, yorgunluk, stres, depresyon, ilaç kullanımı gibi birçok nedeni vardır.

* Sık aralıklarla beslenmeye çalışın. Özellikle ara öğünlerde yüksek glisemik indeksli besinleri tercih edin. Böylece daha çabuk açlık hissederek yemek yeme isteğinizi artırabilirsiniz. Örneğin; kuru üzüm, muz, patates, beyaz ekmek, mısır gevrekleri, pirinç pilavı, tatlılar gibi…

* Sevdiğiniz ve yemekten zevk aldığınız besinleri sürekli yanınızda bulundurun.

* Enerji içeriği yüksek fakat miktar olarak küçük olan besinleri tercih edebilirsiniz. (Fındık, badem ve ceviz gibi)

* Yemeklerden önce yürüyüşe çıkabilirsiniz.

* Farklı yerlerde ve evin farklı bölümlerinde yemek yemeyi tercih edin.

* Yemek sırasında stres yaratan durumlardan ve konuşmalardan uzak durmaya çalışın. 

False