GeriÇocuk Sağlığı Huzursuz Aile Ortamı Şiddete Yöneltiyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Huzursuz Aile Ortamı Şiddete Yöneltiyor!

Huzursuz Aile Ortamı Şiddete Yöneltiyor!
Abone Olgoogle-news

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde yer alan Mete ve Osman...

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki Mete karakteri gibi tartışma ortamında büyüyen çocuklarda şiddete ve suça eğilim sıkça görülen bir durum. Huzursuz aile yaşantısının çocukları nasıl etkilediğini Psikolog Sevgi Samar anlatıyor.

Bir çocuğun gelişiminde ilk sosyalleştiği yer aile ortamıdır ve ilk iletişimi kurduğu kişiler aile bireyleridir. O yüzden çocuğun doğumundan itibaren kazanılmış her türlü düşünce ve davranışlarda anne ve babanın rolü çok büyüktür. Bu düşünce ve davranışlar onun kişiliğini ve ruhsal yapısının temelini oluşturacak.

[fotogaleri=234]

Sık Yaşanan Kavgalar Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Anne ve baba arasında zaman zaman mutlaka çatışmalar ve tartışmalar yaşanabilir fakat bunların sıklığı ve eşlerin birbirini sözel veya fiziksel olarak incitmesi çocuğun psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler. Çocuk bu durumdan kendisini sorumlu tutup, anne-babasının onu sevmediği hissine kapılabileceği gibi kendi sosyal ilişkileri içerisinde ve kişiliğin oluşum sürecinde de bu tarz düşünce ve davranışları benimseyip onlara göre hareket eder. Hayata karşı isteksizlik, insanlara düşmanca hisler geliştirmek, hayvanlara eziyet etmekten zevk almak, yalancılık, hırsızlık, çeşitli tikler edinmek, özgüven eksikliği, çekingenlik gibi birçok psikolojik rahatsızlığın temelinde huzursuz aile ortamında yetişmek etkilidir. Okul çağı çocuklarında ise dikkatlerini yeterince toparlayamadıkları için ders başarılarında düşme, okulda arkadaşlarına agresif davranma veya kendi içine kapanıp yalnız kalma gibi problemler ortaya çıkıyor.

Çocukların Etkilenmemesi için Yapılması Gerekenler

Eğer çocuk evdeki tartışmaya şahit olmuşsa, ebeveynlerin tartışmayı çözüme ulaştırmaya özen göstermesi gerekir. Bu şekilde problemlerin çözüme kavuşturulması çocuk açısından da olumlu bir mesaj olup bazen çatışmalarında yapıcı yönlerinin olabileceği gösterilmelidir.

Herhangi bir tartışma esnasında ya da sonrasında taraflar birbirlerini çocuğa karşı kötülememeli, taraf tutması için ona baskı yapmamalılar.

Eşlerin birbiriyle olan problemleri olabildiğince çocukların gözü önünde halledilmemeli ve tarafların çözüme kendi aralarında ulaşamadıkları konularda bir uzmandan yardım almalılar.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle