Geriİsimler Sözlüğü Hümeyra isminin anlamı nedir? Hümeyra ne demek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hümeyra isminin anlamı nedir? Hümeyra ne demek?

Hümeyra isminin anlamı nedir? Hümeyra ne demek?

Hümeyra ismi, geçmişten günümüze bazı ünlü kimselerin de ismi olmuştur. Son Osmanlı padişahı Vahdettin'in torununun ismi Hümeyra'dır. Vahdettin'in torunu Hümeyra Hanım Sultan olarak anılmaktadır. Aynı zamanda ünlü şarkıcı ve oyuncu Hümeyra Akbay bu isme sahiptir. Peki, Hümeyra isminin anlamı nedir? Hümeyra ne demek?

Kız çocuklara verilen bir isim olan Hümeyra, eski zamanlardan bu yana kullanılmıştır. Arapça kökenli olan sözcük, beyaz tenli kadın anlamını taşımaktadır. Bu sözcük çoğunlukla aklık, beyazlık anlamlarında da kullanılmaktadır. Bu isim zarafeti, güzelliği ve iyi huylu kimseleri temsil etmektedir. İşte Hümeyra ismine ait tüm detaylar.

Hümeyra ismi, kusursuz bir güzellik anlamına gelmektedir.

Hümeyra İsminin Anlamı

Beyaz tenli, duru güzelliği olan kadın anlamında kullanılmaktadır. Bu isim, yumuşak başlı, saygılı ve iyi yetişen kız çocuğu manasında da kullanım alanı bulur.

Hümeyra isim olarak Osmanlı toplumundan beri tercih edilmektedir. Hatta bu isim eski Arap toplumunda da kullanılmıştır. Bazı kaynaklar, Türklerin İslamiyet’e geçişinden sonra Türk toplumlarında bu ismin kullanıldığını doğrulmaktadır.

Hümeyra Ne Demek?

Hümeyra ismi, bazı soyut değerleri de temsil etmektedir. Bu ismin analizinde sağduyu, irade ve güçlü duruş öne çıkmaktadır. Kararlılık, azimli davranışlar ve sebatkarlık ismin işaret ettiği değerlerdir. Hümeyra ismi, enerjik ve canlı kimseleri temsil eder. Pozitif enerji, atılgan yapı, bu ismi taşıyan kimselerin özellikleridir.

Hümeyra Anlamı

Hümeyra ismi, bu özelliklerinin dışında Hazreti Ayşe'nin lakabı olarak bilinmektedir. Hazreti Muhammed'in eşi Hazreti Ayşe'nin bu lakapla tanındığı bazı kaynaklarca doğrulanmaktadır.


 

False