GeriEtkinlikler Hilal Cebeci'nin Twitter Şovu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hilal Cebeci'nin Twitter Şovu

Hilal Cebeci'nin Twitter Şovu
Abone Olgoogle-news

Hilal Cebeci'nin Twitter'daki tavırlarının nedenleri!

Hepimizin bildiği gibi Hilal Cebeci’nin internette yayınladığı yazı ve fotoğraflar gereğinden fazla dikkat çekti ve uzun süredir de gündemde. "Bu olayın altında yatan psikolojik etkenleri incelerken bu tip uç davranışların toplumun her kesiminde görülebildiğini bilmekte fayda vardır" diyen Uzman Klinik Psikolog Göksü Telmaç, bu tür davranışların nedenlerini açıkladı.

Hilal Cebeci’nin Bu Tavrı Niçin Bu Kadar Dikkat Çekti?

İnsanlar bu tarz yorum ve fotoğrafları ilk kez görmüyorlar. Ortada şok yaratacak bir nokta yok. İşin şaşırtıcı kısmı bu kişinin birkaç ay öncesine kadar tesettürlü olması, kontrolden çıkmış davranması ve sınırsızlığı.

Ani Değişimlerin Psikoloji Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Psikolojide ani ruh hali, tutum, tavır, düşünce değişimleri, sıklık ve yoğunluk da dikkate alınarak değerlendirilir. Bireysel dengemizi korumak adına belirli bir kimliği üzerimizde taşımak yaşamı kolaylaştıran bir durumdur. Ani değişimler kişinin kendisi de dahil tüm çevresini yeni bilgi işleme süreçlerine yönlendirir. Bu ne kadar sık ve uçlarda yapılırsa iç denge bozulur. Evinize gittiğiniz yolun her hafta değiştirildiğini düşünün. Kişilik de bize nasıl yaşayacağımızı gösteren bir yol haritasıdır. Bizim sınırımızdır. Tabii değişir, organik bir canlı gibidir ama değişimi bu kadar ani ve uçlarda olmamalıdır.

İnsanlar Neden Bu Tür Davranışlara Eğilim Gösterir?

Sıradan olandan sıyrılıp fark yaratma isteği: Bir klasik müzik konserinde dikkat çekmek için ne yaparsınız? Var olan sessizliği bozacak şekilde gülmek, bağırmak, konuşmak işe yarayabilir. Böylece herkes size bakar. Medyada gündemde kalmak için de insanların sizden beklediği şeyin tam tersini yapmak görüldüğü gibi iyi pirim getiren bir araç olabiliyor. Bakış ve dikkatleri üstüne çekmek birçok insanın egosunu tatmin edebiliyor.

Değerli olduğunu hissetme ihtiyacı: Benliğimizin en derin ihtiyacı değerli olduğumuzu hissetmektir. Bu değere yüklenen anlam kişiden kişiye değişir. Sağlıklı değer algısında anlaşılmak, saygı görmek, onaylanmak, paylaşmak gibi noktalar vardır. Çocukluktan itibaren sağlıklı anne-baba çocuk ilişkisi ile kişi değerli olduğunu hisseder ve öğrenir.

Çarpık Anne - Baba İlişkisinin Çocuk Psikolojisine Etkileri

Çarpık anne-baba çocuk ilişkisinde ise çocuk değerli olduğunu bir türlü hissedemez. Değerli olduğunu görebilmek için dener durur. Sarılır olmaz, öper olmaz, cam kırar yine olmaz. Yetişkinliğe taşınan bu krizde yanlış deneyim ve yaşantılarla değerlilik sorgulaması devam edebilir.

Var olma ihtiyacı: Değerlilik ihtiyacından daha da derin bir yerlerde duran var olma-olmama duygusu ruhsal patolojilerin oluşumunda büyük önem taşır. Klinikte ilgisizlik içerisinde ve var olduğunu anlamak için evdeki aynaya sık sık bakarak büyüdüğünü anlatan danışanlarımız bu noktaya iyi birer örnektir. Bu şekilde büyüyerek “Ben de buradayım” inancıyla çok uçlarda şeyler yapılabilmektedir.

Klinik rahatsızlıklar: Yetişkinlikte sergilenen ani iniş çıkışlar kişilik ve dürtü problemlerini akla getirmektedir. Oturmamış bir kişilik, doymamış ego ve dürtü kontrol problemleri yetişkinlikte sık rastlanan klinik bulgulardır. Sağlıklı bir terapi süreci gereken bu durumlar kişinin yaşantısını sıkıntıya sokar. Daha sonradan pişman olunacak davranışlar ise depresyona neden olabilmektedir.

Bu Davranışlar Ünlülerde Neden Daha Fazladır?

Dikkat çekici davranışları ünlü kişilerde daha çok görmemizin en büyük nedeni bu kişileri medya sayesinde takip etme şansımız olmasındandır. Normal yaşantıda da ani geçişleri olan, dikkat çekmek adına değişik davranışlar sergileyen birçok kişi vardır.

Ünlülerin yaptıkları işleri öne çıkarmak adına isimlerini, sansasyonlarla süslemek gibi bir yöntem kullanmaları da diğer bir etkendir. Bu noktada takdir halkındır. Yapılan işleri kaliteleriyle ve yararlılıklarıyla değerlendirmek toplumsal anlamda daha bilinçli bir farkındalık olacaktır.

Mesleklerinde üne kavuşmuş bireylerin onları takip eden kitleyi sıkmamak adına belli imaj değişiklikleri yapmaları sağlıklı etkiler yaratacaktır. Ancak yine sıklık ve sınırı önemlidir. Ayrıca ünlülerin üzerindeki en büyük sorumluluk ve görev “Toplumsal Rol Model” olmalarıdır. Kendilerini izleyen, takip eden ve örnek alan her yaştan kitlenin varlığını unutmamaları gerekmektedir. 

NİHAT İLE DERYA'NIN KİŞİLİKLERİ YARIŞIYOR

SURVİVOR'IN HİPERAKTİF ÇOCUĞU "TANER"

False