GeriSağlık Her tümör kanser habercisi midir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her tümör kanser habercisi midir?

Her tümör kanser habercisi midir?
Abone Olgoogle-news

Tümör tanımı kanseri de içinde barındırıyor ama…

Halk arasında sıklıkla biri diğerinin yerine kullanılan tümör ve kanserin tanımları birbirine çok benzemesine rağmen farklılık gösteriyor. Peki, biz bu farkı biliyor muyuz? Vücutta meydana gelen her kitle kanser midir? Genel Cerrahı Op. Dr. Hamdi Koçer, tümör ve kanser arasında temel farklar olduğunu belirtiyor.

Bilimsel açıdan iyi huylu tümörler, kötü huylulara göre daha yavaş büyüyor; bulunduğu organ dışına çıkma ve yayılma eğilimi göstermiyor. İyi huylu tümörler daha çok vücutta bulundukları doku veya organa göre polip, miyom, lipom veya fibroadenom gibi isimlerle adlandırılıyor. Buna karşılık kötü huylu tümörler, diğer bir deyişle kanserler tedavi edilmediğinde; vücutta hızla büyüyor ve bulunduğu organın kısa sürede sınırları dışına taşıyor. Özellikle uzak yerlere metastaz meydana getiriyor. Hayati organlara ulaştığında ise hastanın hayatını riske sokuyor veya genellikle hasta kaybına neden oluyor.

Katı kitleler olan tümörlerin tedavisi, iyi ve kötü huylu olmasına göre değişkenlik gösteriyor. Tümör iyi huylu ise tedavisi, hastalığın geliştiği organa göre farklılaşıyor. Örneğin cilt altında çok sık görülen lipom denilen yağ tümörleri genellikle herhangi bir müdahale gerektirmiyor. Rahim içinde miyom adı verilen iyi huylu tümörler, belli bir büyüklüğe ulaşana kadar doktor kontrolünde takip edilmesi yeterli oluyor. Kalın bağırsaklarda görülen poliplerin bazıları, kansere dönüşme potansiyeli nedeniyle kolonoskopi ile kolayca alınabiliyor. Memedeki fibroadenomlarda ise tanıda kararsız kalınan durumlarda biyopsi öneriliyor. Bütün bu iyi huylu tümörler çok zararsız bir seyir gösterirken, beyinde meydana gelen iyi huylu tümörler ciddi zararlara neden olabiliyor ve bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

İyi huylu tümörlerin aksine kötü huylu tümörler, kısa sürede büyüyüp uzak organlara yayılabiliyor. Bu nedenle tedavi planlamasında vakit kaybetmemek, tedavinin gidişatı açışından büyük önem taşıyor.

Kanser ve tümörün halk arasında iç içe geçmiş iki kavram olmasına rağmen tümör tanımı kanseri de içinde barındırıyor; ancak her tümör kanser anlamına gelmiyor. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle