GeriSağlık Her sabah bir tutam maydanoz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her sabah bir tutam maydanoz

Her sabah bir tutam maydanoz

Günde 10 dal maydanoz neye iyi geliyor?

Her sabah bir tutam maydanoz tüketerek, vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin büyük oranda karşılanabileceğini söyleyen Diyetisyen Tutku Tüzün, maydanozun en önemli 5 faydasını sıraladı.

Mevsim değişikliği yaşadığımız şu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının üçte birini karşılayarak bağışıklık sistemine büyük destek sağlar. Ayrıca maydanoz bağışıklık sistemine yarar sağlayan diğer bir vitamin olan A vitamininden de oldukça zengindir.

Anti-kanserojendir

Maydanozun poliasetilen, coumarin, flavonoid, monuterpen gibi biyolojik aktif bileşenlere ek olarak Beta karoten ve C vitamini de içermesi kanserden korunmaya yardımcı olur. Glutathione-S- transferaz enziminin aktivitesini yükselterek zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale dönüştürür.

Her sabah bir tutam maydanoz

Kalp sağlığını korur 

Homosistein kanda ölçülen bir aminoasittir. Bu aminoasidin yüksek olması vücut kan damarlarını tehdit ederek kalp hastalıklarına neden olur. Maydanozda bulunan B9 vitamini fazla homosisteini zararsız molekül haline dönüştürmeye yardımcı olur. Maydanoz düzenli tüketildiğinde kalp krizi, inme ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Gençleştirir ve cildi tazeler

Maydanozun gençleştirmede, cilt tazeliğinin, güzelliğinin korunmasında büyük etkisi vardır. Bu özelliği özellikle karaciğer metabolizması üzerindeki olumlu etkisinden ve vücuttaki zararlı kimyasal maddeleri uzaklaştırmasından kaynaklanır. Sağlıksız çalışan karaciğer metabolizması, cildin yavaş yavaş tazeliğini, güzelliğini ve canlılığını yitirmesine ve kişinin yorgun görünmesine, diğer organlarının olumsuz etkilenmesine neden olur. Maydanoz, vücudu yabancı kimyasallardan arındırır. Böylece karaciğerin sağlıklı çalışmasında etkin rol oynayarak kişinin daha genç, daha sağlıklı, dinç ve zinde olmasını sağlar.

Kansızlığı önler

Maydanoz içerdiği yüksek demir, folik asit ve C vitamini sayesinde kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Yüksek klorofil miktarı da kanı arttırarak kansızlığa engel olur.

Maydanoz, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden de oldukça zengindir. Bunun yanında sodyumu az içerir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum tansiyonun düzenlenmesinde yardımcıdır.

Maydanozdan yeterince yararlanabilmek için çiğ olarak tüketmek gerekir. Kurutulmuş maydanozda mineral kaybı çok fazla olmazken, A ve C vitamininin çoğu kaybolur. Düzenli tüketimi sağlayabilmek adına her sabah kahvaltınıza bir tutam (10-15 dal) maydanoz eklemek bu bitkinin faydalarından tam anlamıyla yararlanmanızı sağlar.  

False