GeriSağlık Her 3 yetişkinden 1’i çıplak uyuyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 3 yetişkinden 1’i çıplak uyuyor!

Her 3 yetişkinden 1’i çıplak uyuyor!

Çıplak uyumanın sağlığa faydalarını biliyor musunuz?

ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı bir araştırmada, çıplak uyumanın bilinmeyen faydaları tespit edildi. Araştırmaya göre bu şekilde uyumanın diyabet riskini azalttığı saptandı.

ABD ’de bulunan Ulusal Uyku Vakfı’nda yapılan bir araştırmada, çıplak uyumanın sağlığa birçok faydası olduğu ortaya çıktı. Araştırmalarını uluslararası yürüten uzmanlar, çıplak uyumanın kalori yakmak, daha iyi uyumak ve diyabet riskini azaltmak gibi avantajları olduğu bulgusuna ulaştı.

Daha dinlenmiş uyanıyorlar

Daily Mail’in haberine göre, çıplak uykunun ardından kişilerin daha dinlenmiş uyandığını belirten bilim insanları, her üç yetişkinden birinin çıplak uyuduğunu ifade etti. Uyku esnasında vücut sıcaklığının önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, iyi bir uyku için sıcaklığın yarım derece azalması gerektiğini vurguladı.

“Çıplak uyumanın avantajı…”

Konu hakkında konuşan Dr. Chris Idzikowski, “Eğer herhangi bir şey ısıda bu düşüşü engellerse, beyin uyanır ve ne olduğunu sorgular, dolayısıyla siz de uykuya dalmakta zorluk çekersiniz veya uykunuz bölünür. Çıplak uyumanın avantajı vücudun ısısını düzenlemesi ve beynin istediği derecede olabilmesi” dedi.

Sonuçları Diabetes dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, dört ay boyunca sağlık sorunu olmayan beş kişinin insülin direnci ve kalori tüketimini inceleyen bilim insanları, 24 yerine 19 derecede uyuyanların daha fazla kalori yaktığı ve kilo vermeye yardımcı olan kahverengi yağ dojusunda artış görüldüğü sonucuna ulaştı.

Radikal

False