GeriEtkinlikler Hayatınızın en mutlu anına gülümseyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayatınızın en mutlu anına gülümseyin

Hayatınızın en mutlu anına gülümseyin

Burcu Kara’nın düğün fotoğrafçısı Beyhan Akkoyun ile sektöre dair merak edilenler.

Burcu Kara ve Buğra Gülsoy’un birbirinden güzel düğün fotoğraflarını birçoğunuz görmüşsünüzdür. Fotoğrafçı Beyhan Akkoyun’un objektifinden ölümsüzleşen anlardan yalnızca biri bu fotoğraflar. Akkoyun’a yakın çevresinin çekimleriyle başlayıp giderek profesyonelleştiği bu sektör hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Çekimler için nasıl koordine oluyorsunuz?

Çekimler için telefon ya da mail trafiğinden sonra çiftlerle yüz yüze bir görüşme yapıyoruz genellikle. Bu görüşme sırasında çiftlerin tarzları, istekleri, yaşam biçimleri hakkında bilgim oluyor ve onları daha rahat yönlendirebiliyorum. Rezervasyonlar için bir önceki yıldan arayanlar bile oluyor. Çünkü istediğiniz fotoğrafçının sadece bir çekim alma şansı var. O gün dolarsa başka alternatif aramak zorunda kalıyorsunuz. Bence tarih belli olur olmaz fotoğrafçı ile görüşmek en mantıklısı. Hatta bu görüşme kesinlikle mekan ayarlanmadan önce olmalı.

Çekim mekanı olarak neleri tercih ediyorsunuz?

Çekim mekanlarını çiftlerle beraber konuşarak karar veriyoruz. Onların isteklerine göre mekanlar seçiyoruz. Aslında her yerde fotoğraf çekilebilir; otoparkta, balkonda, yolda, merdivenlerde… Benim en sevdiğim karelerden biri, nikaha yetişmeye çalışırken koşturan bir çiftin arkalarından çektiğim bir karedir mesela.

Hayatınızın en mutlu anına gülümseyin

Fotoğrafları nasıl teslim ediyorsunuz? Örneğin fotoğraf albümü hazırlıyor musunuz?

Fotoğrafların tamamını (1000-1200 adet) DVD’de ve yüksek çözünürlükte teslim ediyorum ki çiftin beğendiği kareleri yeniden bastırıp aile ve arkadaşlarına da verebilsinler diye. Çok şık ve sade bir albümü kendim tasarlıyorum. Albümü hazırlarken çiftlerin isteklerini ön planda tutmaya çalışıyorum.

Düğün esnasındaki slayt gösterilerini de yapıyor musunuz?

Bu tarz bir şey yapmıyorum ama düğün davetiyesi için çekimler yapıyorum.

Müşterilerinizin kendi istedikleri konseptlerde çekim yapıyor musunuz? Yoksa tamamen size mi ait?

Çiftlerin en özel günü ve tabii ki onların isteklerini göz önüne alarak ve onların istekleri doğrultusunda çekimler yapıyorum. Bununla beraber “Balonları uçurun, şuraya çıkın” gibi yönlendirmeler de yapıyorum. Tüm bunları çekim öncesinde yapabildiğimiz gibi çekim gününde de aklımıza süper bir fikir gelebiliyor.

[fotogaleri=469]

Ortalama çekim ücretleriniz nedir? Kaç saat sürüyor?

Ortalama 1300-2500 arası değişiyor. Çekim hazırlıklardan itibaren başlıyor. Nikah ve ilk dansın sonuna kadar devam ediyor. İstenirse geceye de devam ediyoruz.

Çekim esnasında yaşadığınız eğlenceli ya da ilginç bir anınızı paylaşır mısınız?

Çekim yaparken çiftlere “Yürüyün, sarılın, öpüşün” gibi şeyler söylerim. Bir çekim sırasında yine bir çiften sarılıp öpüşmelerini istedim. Çift öpüşmeye başladı ve bizi unuttu. Öpüşme bitmek bilmeyince “Kamera stop!” diyerek müdahale etmek zorunda kaldım (Gülüyor).

Hazırlayan: Hanife Yaşar

False