GeriEtkinlikler Hayatında ilk kez birine kitap okudu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayatında ilk kez birine kitap okudu

Hayatında ilk kez birine kitap okudu

Mehmet Turgut’tan samimi açıklamalar.

Can Çocuk’un kitap okuma etkinliğinde bu ayki konuğu Mehmet Turgut’tu ve etrafında toplanan miniklere hikaye okudu. Çocuklarla kısa sürede kaynaşan Turgut, çocuklar ve babalık üzerine sorularımızı yanıtladı.

Çocuklarla daha önce buna benzer bir etkinlik yaptınız mı?

Hayatımda ilk kez birine kitap okudum. Kimse de bana kitap okumamıştır zaten. Ailemde herkes fotoğrafçı olduğundan çok çalışırdı. Dolayısıyla “normal aile” tempomuz hiç olmadığı için bana kitap okuyan yoktu. Bana böyle bir teklif gelince, zaten tuhaf bir hayat yaşıyoruz ya çocuklarla beraber olup onlara bir şeyler okumak bir deneyim nasıl olacak acaba diye merak edip geldim. Gerçekten zor ama keyifliydi benim için.

Kıvırabildiniz bence…

Fena olmadı değil mi? Bu arada benim 5 tane yeğenim var boy boy. İlkokula yeni başlayan da liseye giden de var içlerinde. Hepsi Ankara’da, pek sık göremiyorum ama çok seviyorum onları. Şimdi burada çocuklarla vakit geçirince yeğenlerime olan özlemimi de biraz olsun gidermiş oldum.

Buraya gelen çocuklar sizin ne iş yaptığınızı biliyor mu? Tanıdılar mı sizi?

Çok küçük bir yaş grubu olmasına rağmen, ilginç bir şekilde birçoğu ne iş yaptığımı biliyordu. Hatta birkaçı fotoğraflarımın meraklısıymış. Herhalde 46 dergisini takip ediyorlar ya da aileleri alıyor, oradan görüyorlar. Şüphesiz 34 yaşındaki bir fotoğrafçı için onur verici bir durum bu.

  

Hayatında ilk kez birine kitap okudu
  

Çocuklara hangi kitabı okudunuz?

Büyükanne ve Miyop Ejderha’yı okudum. Ben de miyop olduğum için bunu anlatmayı tercih ettim. Belki anlatmam ve bilgi vermem kolay olur diye düşündüm. Kitabı okumadan önce anlattım zaten miyobun ne olduğunu. Ayrıca resimli olması da daha eğlenceli kıldı etkinliği.

Bu etkinlikler sizden önceki ünlülerle ses sistemi kullanılarak ve belli bir oturma düzeninde yapıldı. Siz mi tercih ettiniz bu şekilde yerde ve iç içe olmasını?

Ben genelde üniversitelerde yaptığım seminerlerde de dağınık oturan öğrencileri hemen öne çağırırım. Bana göre ne kadar yakın olunursa o kadar iyi. Göz teması, mikrofon sesi yerine çıplak sesin duyulması bence çok daha doğru.

Burada iletişiminiz iyi görünüyordu ama genelde de çocuklarla aranız iyi midir?

Çocuğum yok benim. Ne zaman olacağını da Allah bilir (Gülüyor). Ama bir çocukla uzun süre vakit geçirebilirim. Çok ilginçtir ki çocuklar ve hayvanlar beni çok severler. Mesela gittiğim herhangi bir yerde bir kedi varsa beni bulur. Burada da fark ettiyseniz çocuklardan biri dizime yattı, biri üstüme atladı, okurken kitabı kapayan oldu. Çok güzel onlarla olmak ama kendi çocuğum olsa tüm hayat düzenim değişirdi herhalde.

Sıcak bakıyor musunuz baba olma fikrine?

Yaptığımız meslek, kendime hedef koyduğum idealler, şu anki sistemim düşünüldüğünde çocuk yapmam çok zor. İlla ki ben de herkes gibi bir zamandan sonra yavaşlayacağım. Belki bu 45’li yaşlara denk gelecek bilemiyorum, o zaman düşünebilirim. Acelem yok özetle. 

Röportaj: Hanife Yaşar

False