GeriSağlık Havuzda sakın bunu yapmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havuzda sakın bunu yapmayın!

Havuzda sakın bunu yapmayın!

Özellikle toplu kullanım alanları ve oteldeki havuzlara dikkat...

Havaların ısınmasıyla birlikte havuz ve deniz mevsiminin başladığını anlatan Op. Dr. Şeyda Atabay, bu dönemlerde göz enfeksiyonlarına sıkça rastlandığını belirtti.


SICAKLAR NEDENİYLE MİKROPLAR HIZLA YAYILIYOR

Aşırı nem ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle mikropların, hastalığın salgın haline gelmesine sebep olduğunu dile getiren Op. Dr. Atabay, "Gözde enfeksiyona neden olan bakteri ve virüsler gözde kızarıklık ve batma sorunlara neden olmaktadır. Bu enfeksiyon etkenleri özellikle çok bulaşıcıdır" ifadelerini kaydetti.

Havuzda sakın bunu yapmayın


TOPLU KULLANIM ALANLARINDAKİ HAVUZLAR RİSK TAŞIYOR

Özellikle otel ve toplu kullanım alanlarındaki havuzların büyük risk taşıdığını belirten Op. Dr. Şeyda Atabay, "Gözde ciddi enfeksiyon ve keratit problemlerine kadar neden olabilen salgın enfeksiyon etkeni, adenoviral enfeksiyonu olarak adlandırdığımız virüslerin neden olduğu göz problemleridir. Bu virüsü taşıyan kişilerin göz ve solunum yollarındaki salgıları bulaşmaya ve hastalığın yayılmasına sebep olmaktadır. Adenoviral konjontivit rastladığımız hastalarımıza özellikle ellerini gözlerine değdirmemeleri, kalabalık ortamlara girmemeleri, havuz gibi toplu kullanım alanlarını kullanmamaları gerektiği konularında uyarılarda bulunmaktayız" dedi.

Havuzda sakın bunu yapmayın


MUTLAKA HAVUZ GÖZLÜĞÜ TAKILMALI

Hastalığın bulgularının gözde kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma, sonrasında çapaklanma ve kulak önündeki lenf bezlerinin şişmesi olarak gözlendiğini anlatan Op. Dr. Şeyda Atabay, şunları söyledi:

"Tedavisinde öncelikle salgını engellemek amacıyla hastaya önerilerde bulunmak gereklidir ve rahatlatıcı üzerine eklenen bakteriyel enfeksiyonlarına yönelik tedaviler planlanmalıdır. Bu hastalıklardan korunmak için önlemler alınabilir. Bunlardan göz kızarıklığı, çapaklanması olan kişilerle yakın temasta bulunmamak en önemlisidir. Toplu kullanım alanlarındaki havuzlar kullanılacaksa mutlaka havuz gözlüğü takılmalı. Havuzda su içinde gözler açılmamalı. Lens kullanıyorsa kesinlikle lens ile havuza girilmemelidir. En küçük bir göz probleminde ise en yakın göz hastalıkları doktoruna muayene olunmalıdır."

Havuzda sakın bunu yapmayın

İHA

False