GeriÇocuk Sağlığı Hastalığı önlenmek için aşılar zamanında yapılmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hastalığı önlenmek için aşılar zamanında yapılmalı

Hastalığı önlenmek için aşılar zamanında yapılmalı

Dünya Zatürre Günü’nde bu hastalıkla mücadelede önemli bilgiler…

Her yıl Kasım ayının 12’si “Dünya Zatürre Günü” olarak kabul ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından da hastalıkla mücadeleye dikkat çekmek adına bir açıklama yapıldı. Bakanlık, zatürrenin önlenmesi için aşıların zamanında yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı’ndan, Dünya Zatürre Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, zatürrenin, akciğerleri etkileyen solunum sistemi enfeksiyonu olduğu belirtildi.

Zatürrenin, tüm dünyada çocuklar arasında en büyük ölüm nedeni olduğu, her yıl 5 yaşın altında 1,2 milyon çocuğun zatürre nedeniyle öldüğünün tahmin edildiği ifade edildi. Yapılan açıklamada; hastalığın, bakteri, virüs ve mantarlar nedeniyle oluşabildiği, yakın temasla insandan insana bulaştığı, hasta kişilerin öksürmesi veya hapşırması sırasında saçılan damlacıkların hava yolu ile yayılması sonucunda sağlıklı kişilere bulaşma olduğu bildirildi.

Zatürreye yakalanma riskini artıran faktörler neler?

Açıklamada; çocuklarda beslenme yetersizliği, başka bir hastalığının bulunması, ilk 6 ayda sadece anne sütü verilmemesi ve kalabalık yaşam, ebeveynlerin sigara içmesi gibi çevresel şartların zatürreye yakalanma riskini artırdığı belirtildi.

Hastalığın önlenmesi için aşılar zamanında yapılmalı

Mikropların bazı ilaçlara direnç geliştirmesi nedeniyle hastalığın tedavisinin güçleştiği ifade edilerek, "Zatürrenin önlenmesi için en etkili yol çocukların beşli karma, dörtlü karma, zatürre, kızamık aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Beşli karma aşısı 2. 4. 6. ayda ve 18. ayda, dörtlü karma aşısı ilköğretim birinci sınıfta, zatürre aşısı 2. 4. 6. ayda ve 12. ayda, kızamık aşısı ise kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı içinde 12. ayda ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Anne sütünün önemine işaret edilen açıklamada, ev içinde hava kirliliğinin önlenmesi, ellerin yıkanmasının da zatürrenin önlenmesinde etkili önlemler olduğu belirtildi.

AA

False