GeriSağlık Hasta kendi kanıyla iyileşiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasta kendi kanıyla iyileşiyor

Hasta kendi kanıyla iyileşiyor

Gençleri tehdit eden saçkıran hastalığının tedavisinde ilginç yöntem.

Çağımızın hastalığı olarak bilinen stres ve depresyonun tetiklediği saçkıran gençleri tehdit ediyor. Hastalığının en sık 20 yaş altı gençlerde görüldüğünü belirten Estetik ve Plastik Cerrah Dr. Gülşen Özle, bu hastalığın tedavisinin ayrıntılarını bizlerle paylaştı.

Üzüntü, matem, ayrılıklar, kazalar gibi olayların saçkıranı tetiklediğini dile getiren Dr. Özle şöyle konuştu: “Saçkıran hastalığında saçlı deride yama veya madeni para şeklinde saçsız kalmış alanlar görülür. Saçkıranda nadiren tüm saçlı deride saç dökülmesi olur. Bazen de tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülür. Hastalık bulaşıcı değildir. Vitamin eksikliği ya da beslenme alışkanlıkları ile de ilgili değildir.” Saçkıran olan hastalarda tiroid problemleri ve kansızlığın daha sık görüldüğünü ifade eden Dr.Özle, bu sorunların saçkıranı şiddetlendirdiğinin altını çizdi.

Hasta kendi kanıyla iyileşiyor

Saçkıran hastalığının tedavisinde başlangıçta topikal kortikosteroidler denilen krem ve losyonların saçsız bölgeye uygulandığını, hafif vakalarda bunlarla yanıt alındığını söyledi.

İkinci aşamada ise, belli dozlarda steroid enjeksiyonlarının saç kaybı olan bölgeye yapıldığını, bu tedaviden de olumlu sonuçlar alındığını söyledi.

Ayrıca dünyada vampir trendi olarak bilinen ve pek çok hastalığın tedavisinde uygulanan PRP(Platelet Rich Plasma) yönteminin saçkıran sorununa da çare olduğunu ifade eden Dr. Özle, “Hastanın kendi kanından elde edilen yoğunlaştırılmış trombosit hücreleri saçkıran olan bölgeye çok ince uçlu iğnelerle, özel bir teknikle enjekte ediliyor. PRP yöntemi ile saçkıran tedavisinde erken dönemde çok başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz. PRP tedavisinde bağışıklık sistemi güçlendirilip büyüme faktörlerinin salgılanması artırılmaktadır. Böylece saçsız bölge tedavi edilip yeni saç çıkması desteklenmektedir” diye konuştu.

False