Hassas bir konu: Tekrarlayan düşükler

Güncelleme Tarihi:

Hassas bir konu: Tekrarlayan düşükler
Oluşturulma Tarihi: Kasım 06, 2018 00:01

Tekrarlayan düşükler, kadınları oldukça derinden etkiliyor. Özellikle de ardı ardına yaşandığı takdirde bu durum daha da zor olabiliyor. Anne adayları da haklı olarak nedenin tam olarak ne olduğunu anlamak ve bir sonraki gebeliklerinde aynı acı tecrübeyi yaşamamak için tedbir alınmasını istiyor. Konuyla ilgili Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu önemli değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamı

Gebeliklerin %15 kadarı maalesef düşükle sonuçlanabilir ancak bir kez düşük yapanların büyük bir kısmı diğer gebeliklerinde bebeklerine sağlıklı bir şekilde kavuşabilir. Bu grubun %5 kadarında ise 2 ve daha fazla düşük gerçekleşebiliyor. Herhangi bir risk faktörü olmayan kadınlarda bile düşükler meydana gelebiliyor. Düşüklerden sonra ise bizi bekleyen bir diğer tehlike rahim duvarının hasar görmesi. Özellikle birden fazla küretaj işlemi uygulanmış ise. Bu konuya çok dikkat edilmeli.

2-3 VE DAHA FAZLA GEBELİK KAYBI VAR İSE…

Bir konuyu çok iyi bilmek lazım; her düşük yapan kadına detaylıca inceleme yapmak gereksiz. Ancak 2-3 ve daha fazla gebelik kaybı var ise birtakım incelemeler yapılmalı. Bu incelemeler ile olguların yarısından daha azında neden bulabiliyoruz ancak yarısından fazlasında hiçbir neden ortaya koyamıyoruz. Tabi bunları anne-baba adayı ile de paylaşmak kolay olmuyor.

Haberin Devamı

İLERİ YAŞ ÖNEMLİ BİR RİSK FAKTÖRÜ

Kadınlarda, ilerleyen zaman ile birlikte yumurta sayısında azalma olduğunu biliyoruz. Maalesef bu azalmanın önüne hiçbir ilaç-kür-davranış ile geçilemiyor. Bu nedenle, anne olma yaşını çok ertelemek durumu zorlaştırabiliyor. Özellikle 37-38 yaşından sonra risk artmaya başlıyor ve 40’lı yaşlardan sonra hem gebe kalmak zorlaşıyor hem de düşük olasılığı artıyor. Diğer riskli durumlar; genetik hastalıklar, pıhtılaşma sorunları, rahim içi sorunlar, hormon bozuklukları, çevresel toksinler olarak sayılabilir.

İKİDEN FAZLA GEBELİK KAYBETTİYSENİZ BU TETKİKLERİ YAPTIRIN

İkiden daha fazla gebelik kaybedenlerde;

• Anne-baba adaylarından genetik inceleme,
• Düşük materyalinden genetik inceleme,
• Bazı pıhtılaşma testleri (hepsi değil!)
• Rahim içini değerlendiren tetkikler (histeroskopi veya rahim filmi),
• Hormon incelemeleri

GEREKSİZ YERE TAKVİYE ALINMAMALI

Tekrarlayan düşük yaşamış kadınlar mutlaka konunun uzmanına görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırıp bir yol haritası belirlemeliler. Gereksiz yere kan sulandırıcıların kullanıldığına çok defalar şahit olmaktayız. Ancak bu ilaçlar, birçok olguda boş yere kullanılıyor ve ciddi zararları olabiliyor.

BAKMADAN GEÇME!