GeriÇocuk Sağlığı Hareketli oyunlar obeziteden koruyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hareketli oyunlar obeziteden koruyor

Hareketli oyunlar obeziteden koruyor
Abone Olgoogle-news

Çocuğunuzu beden çalışması gerektiren oyunlara yönlendirin.

Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Emre Atabek, yaptığı açıklamada, “Gelişen teknolojiyle birlikte zamanının çoğunu bilgisayar ve televizyon başında geçiren çocuklar, beden çalışması gerektiren oyunlara yönlendirilerek obeziteden kurtulabilir” dedi.

Obezitenin yol açtığı sağlık problemlerinin gerek birey gerekse ülke için önemli bir ekonomik yük teşkil ettiğini belirten Atabek, bu yüzden obezitenin erken yaşlarda fark edilerek önlenmesi ve gereken tedbirlerin alınmasının önemine dikkat çekti.

Gelişen teknolojiyle birlikte insanların hareketsiz bir yaşam sürdürmeye başladığını vurgulayan Atabek, “Bu nedenle obezite olan çocukların sayısı giderek artıyor. Çocuklar, günlerinin büyük çoğunluğunu televizyon ya da bilgisayar başında geçiriyor. Bu da küçük yaşlarda obezite olma riskini kat kat artırıyor. Hareketsiz dakikalarda alınan abur cuburlarda bu durumu daha da tetikliyor” dedi.

Çocuklar beden çalışması gerektiren oyunlara yönlendirilmeli

Obezitenin çocuklarda kalıcı rahatsızlıklara yol açtığını anlatan Prof. Dr. Atabek, şunları kaydetti:

“Beden çalışması gerektiren çocuk oyunlarıyla hareketsiz yaşamasının önüne geçilen çocuğun, ilerde damar sertliği, nefes zorluğu, astıma yatkınlığı, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanmasının da önüne geçilmiş olunur. Oyunların tadına varan çocuk kendisini hareketsiz yaşama sürükleyen bilgisayar ve televizyonla daha az vakit geçirmiş olur. Oyun oynayan çocuk sürekli hareket halinde olduğundan obeziteye yakalanma riski de azalıyor. Bu durumda ailelere çok iş düşüyor. Çocuğunu dışarıya çıkartmayan ve evde olmasını isteyen aileleye obeziteyle ilgili eğitim çalışmaları verilmeli. Çocuklara yönelik spor tesisleri çoğalmalı. Obezitenin temellerinin çocuk yaşlarda atıldığı unutulmamalı.”

Atabek, şeker metabolizmalarında da bozukluklar yaşanabilen, ergenlik öncesinde şeker hastalığına yol açan rahatsızlığın önlenmesi için gerekli tedbirlerin yurt çapına yayılarak biran önce alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

A.A

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle