GeriDoğum Hangi Doğum Daha Avantajlı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hangi Doğum Daha Avantajlı?

Hangi Doğum Daha Avantajlı?

Normal ve sezaryen doğum sonrasında kadınları bekleyenler...

Normal doğumdan korktuğu için sezaryeni tercih eden kadınların yanı sıra çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşanlar da var. Hangi nedenle olursa olsun, 2 doğum şeklinin de annede yarattığı etkiler var. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Doç. Dr. Bülent Urman, konu hakkında faydalı bilgiler sunuyor.

Öncelikle normal doğuma engel olan nedenlerin anne ya da bebeğe bağlı olabileceğini söyleyen Urman, bebeğe bağlı nedenleri şöyle sıralıyor:

• Bebeğin ters duruşu

• Makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması

• Doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olup, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması

• Bebeğin çok iri olup annenin doğum kanalından geçememesi.

Anneye ait faktörler ise şöyle:

• Doğumsal kalça çıkığı nedeniyle deformitesi olan anneler

• Aktif herpes enfeksiyonu olanlar

• AIDS gibi hastalıkları olanlar

Bunlar dışında plasentanın bebeğin çıkış yerine yerleşmiş olması, yani bebeğin çıkmasına engel yaratması gibi anne ve bebeğe ait olan engeller vardır. Bu endikasyonlardan hiçbiri olmayan, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede; bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, normal doğum yapmanın hiçbir zararı yoktur.

Hangi Doğum Daha Rahat?

Doğum sonrası ağrılar açısından tabii ki normal doğum daha rahat. Çünkü doğum bittiği anda, hemen hemen her şey bitiyor. Sezaryende ise yara yerinin iyileşmesi süreci söz konusu. Birkaç gün sürebilen gaz çıkartma sorunları var. Tabii şunu da söylemek gerekir ki, bugün özellikle ameliyathane ve anestezi koşullarının eskiye göre gelişmiş olması, sezaryenlerde de hastaların çok daha rahat olmasını sağlıyor. Hastalar çok çabuk iyileşiyorlar.

Anatomik Bozukluklar

Doğum, kadının anatomisini az da olsa bozabilen bir şey. Ama her kadında bir miktar değişiklikler yaratıyor. O zaman, kadının hiç gebe kalmaması gerekir. Göğüsleri sarkıyor, karnı genişliyor, karın hiçbir zaman eski sertliğini almıyor. Ancak bunlar olağan ve 100 normal doğum yapmış kadının, sadece 1-2'sinde ameliyata gerek olabilecek organ sarkmaları görülebiliyor.

Cinsel Yaşam Zarar Görüyor mu?

Normal doğumun sonucu olarak vajen, hiç doğum yapmamış bir kadına göre daha geniş olarak kalıyor. Rahim tamamen küçülür eski haline döner ama vajen eskiye göre daha büyük kalacaktır. Ancak doğum yapmış kadınların daha sonraki seksüel yaşamlarında seks yapmaktan daha az zevk aldıklarını gösteren hiçbir çalışma yok. Kaldı ki, eğer kadında vajen genişlemesi sorun yaratıyorsa, basit bir operasyonla düzeltilmesi de gayet kolay. Bu nedenle normal doğumdan kaçınılıyorsa, göğsüm sarkacak diye de emzirmemek gerekir. Hatta o zaman karnım buruşacak diye, hiç gebe kalmayıp taşıyıcı anne tutulması gerekir!

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False