GeriHamilelikte Sağlık Hamileyken Lens Kullanılır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamileyken Lens Kullanılır mı?

Hamileyken Lens Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde göz sorunlarının arttığını biliyor muydunuz?

Lens kullanan kadınların hamilelik döneminde, gözleriyle ve lens kullanımıyla ilgili yaşadığı sorunların biraz daha arttığı görülüyor.

Hamilelik döneminde görme derecesi ve gözlerde bazı değişiklikler olabileceğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı M. Erman Emre, durumu şöyle açıklıyor: “Endişelenecek bir durum olmadığını bilmelisiniz çünkü bu sorunları hemen hemen bütün hamileler yaşamaktadır. Ayaklarınızda gördüğünüz şişlikler ve hormon değişiklikleri gibi gözleriniz de hamilelik müddetince değişecektir.”

Emre, lens kullanımı ve karşılaşılacak durumlar ise şöyle sıralıyor…

Lensle Bulanık Görme

Kullandığınız lenslerle rahat ve net göremiyor olabilirsiniz. Bu tamamen hamileliğe bağlı geçici bir durumdur merak etmeyin. Çünkü lens numaranız ve lens çapınız değişmiş olabilir.

Hamilelikte Lens ve Göz Kuruluğu

Hamilelik sırasında göz kuruluğu artmaktadır bu sebeple lens kullanırken daha fazla kuruluk hissedebilirsiniz. Bu durumda suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Hamilelikte gözyaşı damlası kullanmanın bir zararı yoktur.

Hamilelik ve Lens Solüsyonu

Hamilelerin lens kullanmasında bir mahsur olmadığı gibi lens solüsyonlarının kullanılmasında da bir tehlike yoktur. Aşağıdaki öneriler ise lens kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

•Lens kullanımına ara verip gözlüğe geçmek.
•Lens ölçümlerini tekrar yaptırıp yeni lensler kullanmak.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False