GeriHamilelikte Beslenme Hamilelikte Sağlık için Detoks
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Sağlık için Detoks

Hamilelikte Sağlık için Detoks

Hamileler için detoks önerileri.

Toksinlerden arınma anlamına gelen detoks, hamilelik döneminde de önemli bir yere sahip. Diyetisyen Aysen Arıcan, hamilelikte yapılan detoksun önemini ve dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Bir toksin, vücuda zararlı etkileri olan hastalıklara, alerjilere veya genel bir hastalık hissine sebep olan herhangi bir madde olabilir. Bu toksinleri, sudan, yemekten veya havadan alabiliriz.
Vücudumuzun doğal detoksifikasyon mekanizmaları tüm hızıyla çalışır, terlemek, idrar yapmak ve dışkılamak gibi... Dolayısıyla vücut doğal olarak sürekli kendini detoks yapar.

Sağlıklı bir bireyin savunma sistemi bu toksinlerle baş edebilecek kapasitededir. Hamilelik döneminde bireyin detoksifikasyon yapan sistemlerinin düzgün çalışması çok önemlidir.

Detoks ve Yanlış Uygulamaları

1 hafta boyunca sadece sıvı ile beslenmek, meyve kürleri ile detoks yapmak, bağırsak temizleme işlemleri, hayvansal yiyecekleri hiç tüketmemek ve sağlık kampı adı altında bir otele uzun süre kapanıp yanlış beslenme uygulamak bunlardan bazılarıdır.
Birçok insan sağlığına kavuşmak adına uyguladığı bu yöntemlerle sağlığından da olabilmektedir ve bu yöntemlerin hiçbir bilimsel dayanağı da yoktur.

Sağlıksız detoks programları kişinin sağlığını bozar, hormon dengesini bozar ve hamile kalmayı olumsuz etkileyebilir. Hamile bir kişinin ve bebeğinin hayatını tehlikeye sokabilir.

Hamilelikte Detoks Yaparken Bunlara Dikkat!

•Antioksidan vitaminler içeren besinlerin alımına daha çok özen gösterin.

•Besinleri pişirme ve hazırlama yöntemi olarak kızartma ve kavurma, direkt ısıda pişirme yöntemleri uygulamayın.

•Rafine edilmiş şeker kullanımı yerine tam tahıl ürünleri ve kuru baklagilleri tercih edin.

•Her öğün taze sebze ve meyve tüketin.

•Günde 8-10 bardak su için veya çay ve kahve dışındaki içecekleri bol tüketin.

•Düzenli egzersiz yapın. Böylece ter bezlerinin düzenli çalışarak toksinleri atmasını sağlamış olursunuz.

Sağlıksız tek tip besin içeren detoks diyetlerini hamileler ve hamile kalmayı planlayanlar asla uygulamamalıdır.

Sağlıklı ve kişiye özgü olarak diyetisyenler tarafından hazırlanan, her yiyecek grubundan yiyeceği yeteri kadar içeren detoks diyetleri hamileler ve herkes tarafından uygulanabilir.

Ancak sadece meyve sebze sularından oluşan, hayvansal yiyecekleri içermeyen, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek sağlıksız detoks diyetlerini hiç kimse uygulamamalıdır.

Özellikle de hamile ve emziren bayanlar, yaşlılar, gelişme dönemindeki çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, bünyesi zayıf kişiler, sağlık durumu iyi olmayanlar kesinlikle bu tür sağlıksız detoks diyetlerini uygulamamalıdır.

DETOKS DİYETLERİ VE UYGULAMA SÜRESİ

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False