GeriHamilelikte Sağlık Hamilelikte Saç Dökülmesi Olur Mu Ve Neden Olur? Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir Ve Geçer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Saç Dökülmesi Olur Mu Ve Neden Olur? Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir Ve Geçer

Hamilelikte Saç Dökülmesi Olur Mu Ve Neden Olur? Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir Ve Geçer

Günümüzde hamilelik sürecinde birbirinden farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Özellikle fiziksel değişiklikler de yoğun olarak yaşanır. Hamilelikte saç dökülmesi de çok fazla görülmektedir. Hamilelikte saç dökülmesi olur mu ve neden olur? Hamilelikte saç dökülmesi nasıl engellenir ve geçer tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Hamilelikte hormonal değişiklikler görülebiliyor. Bazı kadınlarda bu değişiklikler sebebiyle saç dökülmesi de yaşanıyor. Gebelikte saç dökülmesinin önüne geçmek için bazı detaylara dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Olur mu?

Hamilelikte saç dökülmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu saç dökülmesi de pek çok gebeyi telaşlandırıyor. Hamileler genel olarak saç dökülmesi yaşadıklarında korkuyorlar. Saç dökülmesinin nedenleri bilinip buna göre önlemler alınabilir. Burada önemli olan saç dökülmesinin nedenlerini bulmaktır.

Saç dökülmesinin ana sebeplerinden biri hamilelik hormonlarının vücutta yarattığı çeşitli olumsuz etkiler olarak görülür. Normal zamanda saçların uzama döneminde yüzde 80 saç miktarı görülmektedir. Bu orana bakıldığı takdirde saç miktarı yüzde 70'e kadar inebilir. Hamilelik sürecinde saç dökülmelerinin çeşitli sebepleri de olabilir. Özellikle de doğumun ardından belli bir miktarda saç dökülmesi görülmektedir. Bu saç dökülmelerinin de önüne geçilmelidir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde saç dökülmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Özellikle de hamilelik döneminde vücutta pek çok besinin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Bu saç dökülme süreci 10. hafta ve 14. hafta arasında da net bir şekilde gözlenir. Özellikle de doğumdan 6 hafta sonrasına kadar hamilelik sürecinde saç dökülmeleri de oluşur. Gebelik sürecinde anne adaylarında saç dökülmesi yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra hormonal değişiklikler de gebelerde saç dökülmelerine neden olabilir. Bu süreç içerisinde saç dökülmeleri artar ise mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Doktorlar da gereken önlemi rahat bir şekilde alabilirler.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Hamilelik sürecinde saç dökülmesinin engellemenin bazı yolları bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde kimyasal içeriklerden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle de bitkisel yağlar kullanılarak saç dökülmesi önlenir. Bitkisel yağlar genellikle kimyasal şampuanlardan çok daha güvenilir olabilir. Saç dökülmelerini engellemek için badem yağı, zeytinyağı, ceviz yağı ve susam yağı kullanılabilir. Anne adayları gebelik süreçlerinde saç dökülmelerini önlemek için vitamin ve mineral alımlarına dikkat etmeliler. Biotin eksikliği nedeniyle saç dökülmeleri de artacaktır. Özellikle biotin eksikliği de tırnakta kırılmalar ve cilt problemleri oluşturmaktadır. Biotin eksikliğinin çeşitli zararları bulunmaktadır. Hamilelik döneminde biotin eksikliği nedeni ile saç dökülmesi de artabilir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının saçının dökülmemesi için vitamin ve mineral takviyesi alınmalıdır. Bu konuda doktorlar saç dökülmelerine karşı bitkisel önerilerde bulunabilirler.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecinde fiziksel ve ruhsal değişimler yaşanabilir. Özellikle de hamilelik sürecinde saç dökülmesi de çok sık görünür. Annelerin beslenme şekline ve vitamin eksikliklerine göre saç dökülmesi yaşanabilir. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 40'ında saç dökülmesi yaşanabilir. Saç dökülmesinin önlenmesi ve geçmesi için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Hamilelik döneminde saç dökülmesinin önüne geçmek için vitamin ve mineral takviyesi alınmalıdır. Öncelikle saç dökülmesinin altında yatan nedenler araştırılmalı.

Özellikle de hamilelik sürecinde hormonal değişiklikler saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Normal döngüyü etkileyen hormonlardaki değişiklikler genellikle gebeliğin ilk 4 ayında çok sık görülür. Bu süreç ise saçların dökülmesine önemli bir etki etmektedir. Gebelik yaşayan kadınlarda bol su tüketimi ve doğru beslenme saç dökülmesinin geçmesini sağlar. Bu nedenle saç dökülmeleri yaşandığında bir uzmandan yardım alınarak doğru tedavi uygulanmalıdır.

False