GeriHamilelikte Sağlık Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Gebelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? (Doğal Ve Bitkisel)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Gebelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? (Doğal Ve Bitkisel)

Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Gebelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? (Doğal Ve Bitkisel)

Hamilelik anne adayları için belirli bir zamanı içeren bir süreçtir. Bu süreç içerisinde hamile olan kadınlar mide bulantısı, bel ağrısı, kramplar, iştahsızlık, aşerme gibi bazı etkileri geçici bir süre yaşayabilmektedir. Hamileliğin etkilerinden bir tanesi de mide ekşimesidir. Mide ekşimesi sadece hamile olan kadınları değil bu durumu yaşayan tüm insanları rahatsız edebilir. Bu rahatsızlıktan dolayı da mide ekşimesi yaşayan bireyler bu durumda nasıl başa çıkacaklarını araştırır. Hamilelikte mide ekşimesi neden olur, nasıl geçer, gebelikte mide ekşimesine iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir detayları ile derledik.

Çevremizde hamile olan bireylerden yukarıda saydığımız şikayetler kapsamında mutlaka en az bir tanesini duymuşuzdur. Duyduğumuz bu şikayetler arasında mide ekşimesi de vardır. Mide normalde de zaten çok hassas bir organdır. Hamilelik döneminde ise daha da hassas hale gelebilir. Hamilelikten kaynaklı bu şikayetler her gebe olan kadında aynı seviyede olmayabilir. Bazı hamile kadınlar bu etkileri daha fazla hissederken bazı hamile kadınlar daha az hissetmektedir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur?

Hamilelikte mide ekşimesinin nedenlerine geçmeden önce mide ekşimesinin ne olduğuna bakalım. Mide ekşimesi yanma ve ekşime şeklinde kendini gösteren ağrılardır. Bu ağrılar mide ve yemek borusundaki sorunlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Mide ekşimesi karın bölgesinin üst kısmıyla göğüs bölgesinde gerçekleşir.

Hamilelik esnasında üreyen bazı hormonlar vardır. Bu hormon plasenta, rahmin (uterus) düz kaslarını gevşeten bir hormon olan progesteron hormonudur.

Bu hormonun aynı zamanda bir görevi de vardır. Yemek borusunu mideden ayırır ve gastrik asitlerin boruyu geri çekmesini sağlar. Hamilelikte salgılanan progesteron hormonunun bu görevi midede ekşimeye neden olur. Bu ekşime rahatsız edici yanma şeklindedir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide ekşimesi bazı besinlerin sıklıkla alınmasıyla geçebilmektedir. İlk olarak hamilelikte mide ekşimesine önerilecek besin ögesi ılık süttür. Hamilelikte içilen bu ılık süt mide ekşimesini geçirecek ve mideyi rahatlatacaktır. Ayrıca ılık sütün reflü denilen mide rahatsızlığına da ekşimeye iyi geldiği gibi mideyi rahatlattığı söylenmektedir.

Hamilelikte mide ekşimesinin oluşmaması için gebe kadının yemek yeme alışkanlığı da oldukça önemlidir. Katı ve yağlı beslenen hamile kadınlarda mide ekşimesi daha fazla olabilmektedir. Bu sebepten dolayı gebe kadınların daha hafif ve daha yağsız besinlerle beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü yağlı, ağır ve katı gıdalar mideyi yormaktadır.

Gebelikte Mide Ekşimesine İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Gebe bir kadının yemek yedikten sonra midesinin ekşimemesi ve rahat etmesi son derece önemlidir. Bu önem hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin sağlığı için gereklidir. Sadece mide ekşimesi değil hamilelikte dikkat edilen durumlar daha sağlıklı daha konforlu bir hamilelik süreci geçirilmesini sağlayacaktır.

Gebelikte yenen asitli yiyeceklerin de mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayalım. Mide ekşimesine iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler arasında süt ve süt ürünlerini verebiliriz. Aynı zamanda gebe bir kadın süt ve süt ürünlerini tükettiğinde mide ekşimesinden kurtulacağı gibi bebeğin doğduktan sonra beslenmesini sağlayacak olan anne sütünün de besinli ve fazla olmasını sağlayacaktır.

Muz, ayran, süt, aloe vera suyu, elma, zencefil, bal, badem, karbonat ve elma sirkesi gibi doğal ve bitkisel ürünler gebelikte mide ekşimesine iyi gelen yöntemlerdir. Örneğin ılık bir bardak sütün içine biraz bal biraz zencefil katarak süt çayı yapabilir ve içebilirsiniz. Aynı şekilde bir tane elmayı ya da muzu kestikten sonra üzerine bal ve badenden bir sos hazırlayıp hafif tatlı niyetine tüketebilirsiniz. Tüm bu doğal tarifler gebelikte sağlıklı beslenmenizi ve mide ekşimesinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

False